24 Aprii 1930 89 belangrijk bedrag uit de gemeentekas vorderen. Spre- ker zou dan ook wilien voorstelien om de behandeling van dit adres uit te stellen tot na de uitspraak over de schadeloosstelling, opdat alsdan de financieele consequenties beter kunnen worden bekeken. Het is niet uitgesloten, zegt spreker, dat er dan voorstanders van kindertoeslag sfraks tegenstanders zullen zijn De heer Kwak zegt, dat het hem spijt, daf hij het bij dit agendapunt behoorende raadsstuk wat laat heeft gekregen. Hij had echter ook niet kunnen ver- moeden, dat over deze zaak opnieuw zoo zwaar zou worden getheoretiseerd. Had hij dit wel kunnen ver- moeden, dan had hij zich ongetwijfeld beter geprepa- reerd en zou hij zeer zeker geprobeerd hebben het betoog van den heer Rijkes te ontmantelen. Er wordt thans echter opnieuw een principieele uitspraak ge- vraagd en dan lijkt het spreker het meest eenvoudige om te refereeren aan hetgeen hij reeds eerder over deze zaak in deze vergaderzaäl heeft gezegd. Spreker verklaart zich dan nogmaals voor het verleenen van kindertoeslag, niet omdat hij zich zoo één gevoelt met de Katholieken, maar omdat hij het verleenen van kindertoeslag logisch vindt. Het heeft hem ook zeer getroffen, dat in deze zaak niet één lijn is ge- trokken door de drie rechtsche fracties. Hoewel hij het, nogmaals gezegd, overbodig acht om deze zaak weer opnieuw principieel uiteen te zetten, wil hij toch één ding zeggen en wel aan het adres van den heer Rijkes. De Christenen dan, in het algemeen zijn tegensfanders van het gebruik van middelen die het krijgen van kinderen tegengaan en dit is toch een noodzakelijk uitvloeisel van hetgeen de heer Rijkes hier zoo juist heeft opgemerkt. Wanneer spreker voor het vraagstuk wordt gesteld om kinder- toeslag te geven, zal hij daar natuurlijk vöör zijn, omdat een groot gezin meer behoeften heeft dan een klein gezin. Een werkgever is dan ook wel degelijk verplicht om rekening te houden met de gezins- verhoudingen van den werknemer Nu weet spreker wel, dat men beweert, dat loon naar werk moet worden betaald, maar dat neemt niet weg, dat wan- neer men in den vorm van toeslag de vader van een groot gezin beter in staat stelt om rond te komen, dit toch geenszins in conflict kan komen met de rechtvaardigheid van het loon, integendeel, een deel van het loon naar behoefte is ook noodzakelijk. Als van spreker dan ook een principieele uitspraak wordt

Raadsnotulen Heemstede | 1930 | | pagina 17