24 April 1930 93 van Roomsch Katholieke zijde gebruikelijk is. Als gezegd wordt, dat loon betaald moet worden naar behoefte en rechtvaardigheid, gaat dit ook niet altijd op. De economische voordeelen, die de heer Van der Erf in den kindertoeslag ziet, heeft hij ook nog niet kunnen ontdekken. Ook de heer Kwak heeft gezegd, dat een gezin met veel kinderen meer behoefte heeft dan een gezin met weinig kinderen. Spreker wil dit geenszins ontkennen, doch merkt op, dat een man, die met een zieke vrouw tobt, ook meer behoeften heeft, dan een man, die een gezonde vrouw heeft en zoo zijn er natuurlijk allerlei omstandigheden, die tot extra uitgaven dwingen. Het is echter verkeerd, om de factor „behoefte" hier binnen te brengen, omdat dit aanleiding moet geven tot verdeeldheid. Voorts, zegt spreker, had Wethouder Dr. Droog het over het gevaar van ontvolking en daarbij gewe- zen op Frankrijk. Spreker heeft ook in een Fransch tijdschrift gelezen, dat in Frankrijk zoogenaamde Rijkskinderfondsen bestaan, doch daar heeft men de loonfactor uitgehaald. Daartegen wil spreker zich niet verklaren, integendeel, hij kan zich een Rijksregeling denken tot hulpverleening aan groote gezinnen, waar- mede hij zich zeer wel kan vereenigen. De heer Rijkes zou gaarne nog iets willen zeggen, naar aanleiuing van de door den heer De Boer ge- maakte opmerkingen. Wat betreft de vergissing, die de heer De Boer destijds heeft gemaakt bij de stem- rning over het veileenen van subsidie aan de Katho- lieke Bewaarschool, zou spreker willen zeggen, dat die vergissing toch niet zoo dikwijls is voorgevallen. Wanneer verder gesproken wordt over de coulance van de Katholieken bij het verdeelen van zetels in Raadscommissiën, wil spreker hier tegenover zetten, dat hij en eenige andere raadsleden ook zoo coulant zijn geweest om de totstandkoming van een Com- missie voor het Onderwijs te bevorderen, teneinde de heer Schelvis ook de gelegenheid te bieden in een Raadscommissie zitting te nemen. De kwalificatie door den heer De Boer van sprekers woorden als „heiden- sche moraal", moet hij wel voor diens rekening laten, hoewel het hem zou spijten, wanneer hij die woorden niet zou terug trekken. Spreker vraagt zich af, waarom de Overheid alleen steun zou verleenen aan de groote gezinnen, waarvan het hoofd in dienst is van de ge- meente en niet aan de gezinnen, die in anderezwaar- dere omstandigheden verkeerende, ook steun verdienen.

Raadsnotulen Heemstede | 1930 | | pagina 21