25 September 1930 201 bestuur de meerdere kosten zelt betalen en heeft geen verrekening plaats in een volgende periode. Nu zal men zeggen, dan moet het schoolbestuur maar op- passen, dat het niet te veel besteedt, maar in 1930 weet men pas, wat voor de openbare scholen in 1927 is besteed. Schilderwerk en dergelijke kan men toch ook niet altijd zetfen op den tijd dien men zelf wenscht; men is daarbij dikwijls gebonden aan de noodzakelijkheid. Nu wordt in art. 101, dat over de instandhouding spreekt, verwezen naar een ander artikel in de Lager Onderwijswet en wel artikel 55. Volgens dat artikel kan een zekere compensatie wor- den verleend, doordat de bijzondere scholen niet alleen in rekening mogen brengen de kosten door de openbare school besteed voor het onderhouden van de schoolmeubelen, doch wat de schoolboeken, leer- middelen en schoolbehoeften betreft, ook de kosten voor het aanschaffen. Deze kapitaalsuitgave is expres in de wet opgenomen, opdat op die manier eenige restitutie kan worden gegeven aan de bes'uren van bijzondere scholen voor hetgeen hun anderzijds tekort wordt gedaan. Nu behoeft men geen angst te hebben dat op die manier aan de bijzondere scholen te veel zal worden uitbetaald, want al zijn de aanschaffings- kosten van de Openbare Lagere School nog zoo hoog, de Biizondere Scholen krijgen nooit meer uit- betaald, dan hetgeen door Burgemeester en Wethou- ders voor aanschaffing is toegestaan. Men zou anders kunnen denken dat de Bijzondere Scholen zoo maar raak kunnen uitgeven en dan hun rekening maar aan het gemeentebestuur konden indienen. Spreker zou een vergelijking willen maken met het Armbestuur, onder wiens zorgen onze armen zich bevinden, zoo- als de schoolbesturen de zorg hebben over onze kinderen ik veronderstel daarbij, dat alle Heemsteed- sche kinderen gelijkelijk aanspraak op onze zorghebben. Veronderstel nu, dat men ten aanzien van dat Arm- hesfuur zei „gij hebt in 1927 meer uilgegeven, dan waarop ge recht hebt, betaal nu echter dat overschot uit eigen zak of bedel het maar bij elkaar". Als het Armbestuur op die manier maar moest zien aan zijn geld te komen, zou dat toch zeker mopperen veroor- zaken. Dat zou spreker dan ook absoluut minder- waardig achten. Het schoolbestuur heeft nu een beroep gedaan op Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten hebben het schoolbestuur gelijk gegeven en nu kan spreker zicli toch niet voorstellen, dat, waar in het

Raadsnotulen Heemstede | 1930 | | pagina 9