33 26 April 1934. MONUMENTEN-VERORDENING. Aan den Raad. Het is zeer zeker een verheugend verschijnsel, dat de overheid in steeds toenemende mate begint te wa- ken voor het behoud van het karakter van stad en land. In de laatste jaren toch zijn door de onderschei- dene overheidsorganen instanties in het leven geroepen die, toegerust met verschillende rechtsmiddelen, steu- nende op wet of verordening, ten doel hebben, het landelijk en stedelijk schoon te beschermen. Volledig is deze bescherming echterniet. Nog steeds vallen hier en daar monumenten, die kleur geven aan onze steden en dorpen en die ook uit historische overwegingen dienen beschermd te worden. Meerdere gemeentebesturen breidden hun zorg op dit gebied dan ook verder uit en trokken haar volledig binnen den kring hunner bemoeiïngen, door vaststelling van een monumenten-verordening. Ook in Heemstede zou het aanbeveling verdienen, om door vaststelling van een dergelijke verordening te kunnen behouden wat deze gemeente nog bezit aan kunstwerken en wier behoud ongetwijfeld een algemeen belang mag worden genoemd. Wij noemen hieronder „Het Oude Slot", de Neder- landsch Hervormde Kerk, de gedenknaald aan de Man- padslaan, „Huis te Manpad", alsmede het binnenduin ten Oosten van den Heerenweg. tusschen de Koediefs- laan en de grens der gemeente Bennebroek. Op grond van het vorenstaande werd door ons College, na daaromtrent overleg te hebben gepleegd met het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, dat zulks ten zeerste toejuichte, een monumenten-verorde- ning ontworpen. Voornamelijk is door ons daarbij aandacht gewijd aan de vraag, in hoever ter wille van het algemeen belang op de belangen der particuliere eigenaren mag worden inbreuk gemaakt en in welke mate en op welke wijze de particulieren hiervoor schadeloos moe- ten worden gesteld. Een algemeene regeling van de schadeloosstelling achten wij niet gewenscht. Immers, indien in de ver-

Raadsnotulen Heemstede | 1934 | | pagina 5