67 7 November 1940. belang te voorzien in een goede woongelegenheid voor hen, die na drukken werktijd rust behoeven. Ongetwijfeld eischt dit gemeentebeheer belangrijke offers om aan de behoeften van deze bewoners te vol- doen, zooals onderhoud van het wandelbosch, aanleg en onderhoud van plantsoenen, ruime wegenaanlëg, onderwijs enz. enz. Mede door goede samenwerking met Haarlem is Heemstede er in geslaagd dit doel te bereiken. Ontegenzeggelijk is het gemeentebeheer van Bennebroek (een meer landelijke gemeente) op gansch andere leest geschoeid. en zou samenvoeging van die gemeente met Heemstede daaraan een volkomen ander karakter geven met daaraan verbonden onvermijdelijke kosten. Zoodra de samenvoeging tot stand zou komen, zou een grooter grondgebied dezelfde verzorging ver- langen. De aandrang van de ingezetenen van het toe- gevoegde gebied zou onvermijdelijk daartoe leiden, hoewel de behoefte daaraan vooralsnog niet bestaat. Nog nimmer is aangetoond, dat dit soort van samen- voegingen van gemeenten in het belang is geweest van de ingezetenen van de samengevoegde gemeenten, ter- wijl in het algemeen de beheerskosten na de samen- voeging in belangrijke mate zijn gestegen. Wij kunnen dan ook geen enkel belang zien in de samenvoeging van deze beide gemeenten, daar zoowel Bennebroek als Heemstede in alle opzichten zelfstandig of door samen- werking voldoen aan de behoeften der ingezetenen. Oorspronkelijk vormden Heemstede en Bennebroek één geheel, doch reeds in 1653 verkreeg Bennebroek eigen zelfstandigheid en heeft deze zelfstandigheid in een eigen karakter vastgelegd en behouden. Het belang daarin verandering te brengen vermogen wij niet in te zien. Wij hebben ervaren, dat de overgang van een plattelandsgemeente tot een forensengemeente zoo be- langrijk ingrijpt in de positie van de oorspronkelijke bevolking, dat wij er voor terugschrikken om de aan ons voorgelegde plannen te steunen. Het is ons nl. bij den groei onzer eigen gemeente gebleken, dat de huren enorm zijn gestegen, dat de werkgelegenheid afnam, omdat cultuurgrond bouwterrein werd, dat de eerste levensbehoeften in prijs stegen. terwijl daarentegen de loonen, speciaal in de bloembollenteelt zeer laag bleven, zoodat de oorspronkelijke bewoners van de verande- ring in den aard der gemeente, niets dan last hebben

Raadsnotulen Heemstede | 1940 | | pagina 2