99 29 December 1949, o het gewenst en nodig is dat er voldoende voorlich- tingsgelegenheid bestaat op dit gebied, omdat een leder wensehjkheid zal onderschrijven een kind dat onder- wijs te laten volgen. dat met zijn bevattingsvermoqen en mtelhgentie het meest overeenkomt. Verder behoort zowel m het belang van betrokkene als van de qe- meenschap zoveel mogelij.k in de hand gewerkt te wor- dat ve>or leder de zoveel mogelijk juiste beroeps- keuze wordt gedaan. U zult het ongetwijfeld met ons eens zijn, dat een juist oordeel over school- en beroepskeuze alleen door gegeven kan worden, die daarvan niet alleen een grondige studie hebben gemaakt, maar die dit werk ook als hun dagelijkse taak zien. Wij staan zeer zeker op het standpunt dat ten aanzien van de schoolkeuze het hoofd van de betrokken school, in overleg met zijn per- soneel, te dezen opzichte een gefundeerd oordeel kan geven vooral wanneer het betrokken kind de qehele schooltijd dezelfde school heeft bezocht. De practijk heeft wel aangetoond, dat de door de hoofden gegeven adviezen voor een groot percentage juist zijn gebleken. j, slait echter nog niet uit, dat het toetsen van dit oordeel aan dat van een beroepskeuze-adviseur, die ook van dit onderdeel studie maakte. door het afnemen van een test op prijs zal worden gesteld. In een enkele gemeente werd een gemeentelijke com- rrussie voor school- en beroepskeuze ingesteld, doch se- dlen zi>n °-1- de omstandigheden wel gewijzigd Uit een mgesteld onderzoek is ons n.l. gebleken, dat het Kijksarbeidsbureau zich met een en ander heeft bezig gehouden in deze zin, dat een opleiding is ingesteld van beroepskeuze-adviseurs, zowel mannelijke als vrou- wehjke. Deze opleiding gaat nog door. Deze ambtenaren zqn reeds bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux werk- zaam. Zo îs aan het G.A.B. te Haarlem zowel een man- nehjke als een vrouwelijke kracht verbonden, die zich zowel met de beroepskeuze als met de schoolkeuze bezighouden. Voorts is daaraan een arts verbonden voor het eventueel geven van medisch advies. In 1948 werden door genoemd bureau 600 adviezen uitgebracht 194,9 bedroeg dit aantal tot begin November reeds meer dan 1000, niettegenstaande aan het bestaan van

Raadsnotulen Heemstede | 1949 | | pagina 2