12 1 Maart 1951. ting van het dienstjaar, nog enige speelruimte voor de gemeenten moet blijven. Deze meevaller zal dus be- perkt tot 5 aan de gemeenten worden uitgekeerd. Hierop mag echter nu nog niet worden gerekend. De gereserveerde bedragen blijven voor de gezamenlijke gemeenten bestemd. Over 1947 ontvingen de gemeenten een uitkering van 2.82 per inwoner en een na-uitkering van f 3.75, totaal f 6.57. Bij afsluiting van de dienst blijkt nog een bedrag van ongeveer f 6.50 per inwoner te kunnen worden uitgekeerd of voor onze gemeente globaal be- rekend f 154.000.De Minister wil dit bedrag niet ten goede laten komen aan de gewone dienst, doch aan de kapitaaldienst. Volgens art. II van het wetsontwerp zal eerst uitbetaling volgen, zodra vaststaat, dat het bedrag zal worden aangewend, hetzij voor buitenge- wone aflossing van vaste leningsschuld, hetzij voor dekking van vöôr 1 November 1950 gedane kapitaals- uitgaven, waarvoor nog vaste leningen moeten worden gesloten, zulks ter versteviging van de financiële positie der gemeenten. Door het vervallen van de ondernemingsbelasting moest hiervoor een nadere regeling worden getroffen. Artikel IV, le lid luidt: ,,Indien en voor zover het totaalbedrag der aan een gemeente toekomende ondernemingsbelasting over de belastingjaren 1942 t/m 1950 ten achter blijft bij het bedrag, hetwelk haar tot en met het jaar 1949 terzake is uitgekeerd, vermeerderd met driemaal het bedrag, hetwelk haar over het jaar 1950 zal worden uitgekeerd, ontvangt die gemeente uit het gemeentefonds een aan- vullende uitkering ten bedrage van het verschil, in dier voege, dat in elk der dienstjaren 1951 en 1952 aan ondernemingsbelasting en aanvullende uitkering te- zamen hetzelfde bedrag ontvangen wordt als in het dienstjaar 1950 aan ondernemingsbelasting". Het effect van deze regeling zal, volgens de memorie van toelichting zijn, dat de gemeenten over elk der jaren 1951 en 1952 beschikbaar krijgen een bedrag ge- lijk aan hetgeen wegens ondernemingsbelasting over het jaar 1950 in de gemeenterekening wordt verant-

Raadsnotulen Heemstede | 1951 | | pagina 6