21 28 Februari 1952 2e Afd. DEELNEMING IN DE N.V. BOUWKAS NOORD-NEDEKLANDSE GEMEENTEN. Aan de Raad, In de laatste jaren werd noodgedwongen de bouw van arbeiders- en bescheiden middenstandswoningen, hier zowel als elders in den lande, door de resp. gemeenten gefinancierd. Op het terrein van de mlddenstandsbouw traden wel verschillende parti- culieren ondernemend op, doch hiermede waren bedragen gemoeid, die over het algemeen bezwaarlijk door minder draagkrachtigen konden worden bekostigd. Hoewel berëkend kan worden, dat de exploitatie van de na 1945 door de gemeente gebouwde woningen, dank zij de rijksbedragen of beschikking over de reserve, thans nog geen al te grote financiële lasten op de ge- meente legt, mag men aannemen, dat op de duur een dergelijk uitgebreid woningbezit grote offers van de gemeente zal vragen en moet de gevolgde wijze als beslist noodzakelijk, doch geenszins ideaal worden gezien. Wij menen dan ook, dat wij elke gelegenheid moeten aangrijpen om uit- breiding van de bouw van kleine middenstandswoningen voor rekening van particulieren te stimuleren. Hiertoe bestaat gelegenheid door deel- neming in de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten. Deze bouwkas werd in 1945 op basis van de toenmalige bepalingen inzake gemeenschappelijke regelingen in de gemeentewet opgericht door enkele Drentse gemeenten. Naar aanleiding van de in 1946 tot stand gekomen Wet houdende voorlopige voorzieningen ten aanzien van het bouwkaswezen Nederland werd de publiekrechtelijke vorm omgezet in die van een naamloze vennootschap, waarvan slechts gemeenten aandeelhou- ders kunnen zijn. De mogelijkheid van toetreding is geleidelijk tot een groter gebied uitgebreid. Thans kunnen ook gemeenten in Noordholland deelnemen. Deelneming door de gemeente aan deze publieke bouwkas, waardoor de inwoners bij deze instelling voor een eigen woning kunnen sparen, kan geschieden uit verschillende motieven. Het voornaamste daarvan is wel de grote waarde, die moet worden gehecht aan het eigen woonbezit. Deze is zowel idiëel als maatschappelijk in het bijzonder wegens bevordering van de sociale stabiliteit van werk- nemers. Onder een groot deel van de bevolking leeft de wens een eigen woning te bezitten. Leiding bij het sparen kan door de gemeente worden gegeven in het raam van de stelling, dat de volkshuisvesting een specifiek gemeentelijke taak is. In het bijzonder moet ook worden gedacht aan de jonge mensen. Voor hen is het bij een huwelijk zeer moeilijk woonruimte te vinden, terwijl de gevonden woonruimte dikwijls door gezinsuitbreiding spoedig te klein blijkt te worden. Voor trouwlustigen, die in staat zijn de spaarpremie bieden b°Uwkas op te hrengen, kan bouw van een eigen woning uitkomst Wij hebben waardering voor het werk van particuliere maatschappijen op dit gebied. Evenwel menen wij in deze tijd van woningnood ter spoe- diger bereiking van de hierboven geschetste doeleinden aan de publieke bouwkas te moeten medewerken. De praktijk immers heeft uitgewezen, dat de publieke kas meer deel- nemers onder de werknemers en kleine zelfstandigen trekt, terwijl de parti- culiere kassen eerder de beter gesitueerden bereiken. Bevordering van het Ernb0Z1î °nder de ecrst8"cn°emde categorieën kenmerkt juist de oijzondere sociale waarde van een bouwkas- 0°k leert de ervaring, dat de door de particuliere kassen verstrekte

Raadsnotulen Heemstede | 1952 | | pagina 17