21 28 Februari 1952 hypothecaire geldleningen voor het grootste deel worden gebruikt voor aankoop van bestaande woningen, terwijl juist de bouw van nieuwe wonin- gen het meest urgent is. De particuliere kassen zijn slechts financieringsinstituten; de onder- havige publieke kas geeft bovendien leiding en service bij de besteding. Zij heeft hiertoe een eigen technische dienst. Deze dienst adviseert bij aankoop van grond, keuze van bouwplan, onderhandelingen met aannemer en uitvoering van de bouw. Ter besparing van de bouwkosten streeft de dienst naar een zover mogelijk doorgevoerde normalisatie, waarbij uiter- aard nooit de redelijke eisen van elk geval apart in het gedrang komen. In de eerste plaats zijn de details genormaliseerd en verder is er een standaardbestek. Bovendien beschikt men over een aantal normaal- plannen. Een plaatselijke architect kan echter als uitvoerend-architect optreden. Tenslotte pleit naar onze mening voor de publieke kas, dat zij het z.g. rente-verrekenend stelsel heeft. Bij dit stelsel wordt aan de spaarders rente vergoed over het gespaarde bedrag, doch wordt rente berekend over de aan hen verstrekte hypothecaire geldleningen. De particuliere kassen huldigen het z.g. renteloze stelsel, waarbij in het geheel geen rente- verrekening plaats vindt. Dit stelsel heeft weliswaar propagandistische waarde, doch moet blijkens een in 1945 uitgebracht rapport van de Staats- commissie, onder voorzitterschap van het lid van Uw Raad, Mr. Dr. J. van Bruggen, niet als het juiste worden besehouwd. Het is slechts bij het eerstgenoemde stelsel mogelijk gelden op de kapitaalmarkt te lenen, waardoor eerder tot bouw kan worden overgegaan. Een eenvoudig voorbeeld moge de werkwijze van de bouwkas demon- streren. Een deelnemer stelt zich voor over enkele jaren een huis te bouwen, dat totaal zal kosten 12.700. Het Rijk verstrekt hiervoor volgens de thans bestaande Premieregeling Woningbouw 1950 een premie van 3.800. Het te betalen bedrag beloopt dus 8.900. De deelnemer zal dan tenminste 18. 2.per 1000. per maand moeten sparen. Om tot besteding te kunnen overgaan moet zijn spaartegoed echter tenminste bedragen: -|- 50 van de rest 8900.7000.950. De limiet van /7000.(waarvoor slechts 20 gespaard behoeft te worden) is gesteld om te voorkomen dat de spaar- der te lichtvaardig er toe overgaat een woning te bouwen, die boven zijn financiële draagkracht komt te liggen. Totaal dus te sparen 2.350. administratiekosten (welke slechts een gering bedrag waarvoor de bouwkas hem een onopzegbare 30-jarige hypothecaire geld- lening verstrekt tegen de dan geldende gemiddelde rentevoet, welke ge- durende de gehele periode ongewijzigd blijft. In het bovenstaande voorbeeid bedragen rente en aflossing (bij wijze van annuïteit), verzekering tegen brand- en stormschade en administratiekosten gedurende 30 jaar 8.90 per week. 20 van 7000. 1400.— vormen) blijft 6.550.—,

Raadsnotulen Heemstede | 1952 | | pagina 18