107 27 November 1952. 4e Afd. GEWIJZIGD EXEMPLAAR. 23e WIJZIGING DER ALGEMENE POLITIEVERORDENING. Aan de Raad, Ingevolge de wet op de weerkorpsen en de daaruit voortvloeiende alge- mene maatregel van bestuur, behoeven particuliere nachtveiligheidsdien- sten, particuliere bedrijfsbewakingsdiensten en andere particuliere be- wakingsdiensten, een toelating van de Minister van Justitie, voor zover deze diensten uitgaan van een organisatie van particulieren. Onder een orga- nisatie moet in dit verband verstaan worden een samenwerking van meerdere personen. Hieruit volgt, dat een eenmansbewakingsdienst zonder enige toelating van hogerhand geëxploiteerd kan worden. In het belang van de openbare veiligheid achten wij het gewenst, dat ook het optreden van eenmansbewakingsdiensten in de hand gehouden kan worden door het stellen van eisen betreffende eerlijkheid, betrouwbaarheid, zedelijkheid en bekwaamheid aan degene, die op eigen gelegenheid een bewakingsdienst in deze gemeente zou willen exploiteren. Tengevolge van het toegenomen aantal ouden van dagen en het tekort aan geschikte woon- en verpleeggelegenheden voor deze mensen en voor invaliden, bestaat de mogelijkheid, dat een deel van hen verblijft in rust- en verpleeghuizen, die niet steeds aan redelijke eisen van verzorging en woonruimte voldoen. Het komt ons daarom nodig voor, dat maatregelen worden vastgesteld op grond waarvan van gemeentewege in zekere mate toezicht kan worden uitgeoefend op de in deze gemeente bestaande en op te richten rust- of verpleeghuizen voor oude lieden of invaliden. Op het terrein van de Heemsteedse Sportparken komt het voor, dat tijdens sportwedstrijden gevent wordt met geringe eetwaren en andere consumptie-artikelen. Hoewel de verkoop van dergelijke artikelen, met uitsluiting van anderen, is verpacht aan de pachter van het restaurant op de Sportparken, kan daartegen tot dusver door de politie niet worden opgetreden, omdat de venters voorzien zijn van een toegangsbewijs. Der- gelijke handelingen zijn eveneens te verwachten op het terrein van de ,,Flora 1953". Ook is te voorzien, dat tijdens die tentoonstelling personen zich op of aan de openbare weg zullen aanbieden als gids, bewaarder van rijwielen en autobewaker. Het komt ons noodzakelijk voor dat maatregelen genomen worden, teneinde een en ander te kunnen beletten of beperken en onder contrôle te houden. Hoewel sedert de wijziging van 1931 van de gemeentewet in art. 195 dier wet is bepaald, dat op overtreding der plaatselijke verordeningen, hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden gesteld kan worden, bepaalt art. 174 der algemene politieverordening dezer gemeente, deze straffen nog steeds op hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Het verdient naar ons gevoelen aanbeveling de algemene polîtieverorde- ning op dit punt aan te passen aan de gewijzigde mogelijkheid van de gemeentewet. In verband met het vorenstaande bieden wij U bijgaand ontwerp-besluit ter vaststelling aan. Heemstede, 12 November 1952. Burgemeester en wethouders van Heemstede, A. G. A. van Rappard, De secretaris, N. Vos,

Raadsnotulen Heemstede | 1952 | | pagina 17