103 27 November 1952. 2e Afd. CULTURELE VORMING SCHOOLGAANDE JEUGD. Aan de Raad. Gedurende de laatste jaren zijn verschillende malen ten behoeve van de culturele vorming van de schoolgaande jeugd concerten en toneelvoorstel- lingen gegeven, doch een vaste lijn daarin heeft tot nu toe ontbroken. Die concerten en voorstellingen zijn meestal in samenwerking met Haarlem en omliggende gemeenten in Haarlem gegeven. Door het gemeentebestuur van Haarlem is een commissie van deskundi- gen gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeente en van de scholen voor voortgezet onderwijs van verschillende richting in Haarlem en omgeving. Het is de taak van die commissie de culturele vorming van de schoolgaande jeugd op doelbewuste wijze te leiden. Zij stelt o.m. het programma samen van de muziekuitvoeringen en de toneelvoorstellingen voor het gehele cursusjaar, waarbij voor een doelmatige verspreiding wordt gezorgd, terwijl van dat programma een werkelijk opvoedende kracht uitgaat. Deze winter zullen vier muziekuitvoeringen worden gegeven door de Haarlemse Orkestvereniging, welke uitsluitend voor de jeugd toegankelijk zijn en waarop speciaal voor de jeugd vastgestelde programma's ten gehore zullen worden gebracht. De toneelvoorstellingen worden gegeven door eerste klasse beroepsgezelschappen; de op te voeren stukken moeten litteraire waarde hebben en voor allen aanvaardbaar zijn. Ook voor de beeldende kunst wil de commissie belangstelling wekken, hetgeen bereikt kan worden door museumbezoek, het bezichtigen van exposities en het houden van lezingen. De toegangsprijzen voor de toneelvoorstellingen, concerten en exposities worden in het algemeen zo gesteld, dat het bijwonen hiervan door alle leerlingen kan geschieden. De ontvangsten zijn in het algemeen voldoende om de uitgaven te dekken. Het kan echter voorkomen dat er tekorten ontstaan, b.v. omdat de belangstelling geringer blijkt te zijn dan verwacht werd, terwijl het wekken van belangstelling voor de beeldende kunst en het bijbrengen van kennis daarvan in de regel met geldelijke offers gepaard gaat. Dat tekort is vooraf niet te ramen, doch door het gemeentebestuur van Haarlem wordt aangenomen, dat met een tekort van 1500.per jaar zal kunnen worden volstaan. Aangezien ook leerlingen uit onze gemeente betrokken zijn bij de culturele vorming van de jeugd heeft de gemeente Haarlem gevraagd bij te willen dragen in bovengenoemd tekort en wel naar evenredigheid van het aantal inwoners van de deelnemende gemeenten. Gedacht is daarbij aan deelneming van de gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort. Het aandeel van onze gemeente in het tekort kan geraamd worden op rond 175.Wij stellen U voor medewerking te verlenen door vaststelling van bijgaand ontwerp-besluit. De commissie voor het onderwijs kan zich met deze medewerking geheel verenigen. Heemstede, 19 November 1952. Burgemeester en wethouders van Heemstede, A. G. A. van Rappard. De seeretaris, N. Vos.

Raadsnotulen Heemstede | 1952 | | pagina 3