131 4e Afd. 2 December 1954. TOELICHTENDE BESCHRIJVING behorende hij de partiële herziening; van het uit- breiding-splan in onderdelen, aangeduid als: „Plan in Onderdelen De Glip I". De Glip, een op zichzelf staande buurt, ligt bij de ontmoeting van de Glipperweg en de Prinseniaan. Het heeft een geheel eigen, niet onaardig, karakter. Men treft er een bescheiden aantal winkels en eigen bedrijfjes. Alles voornamelijk gelegen langs de Glipperweg. Ofschoon de gevelwanden langs de Glipperweg toch wel iets van een dorpssfeer ademen, vormt de buurt een onsamenhangende en vooral onafgeronde - groep woningen. Enkele factoren, zoals noodzakelijke ver- groting van de capaciteit, stedebouwkundige afronding, zowel voor het karakter van de buurtschap zelf als voor de ügging van het geheei ten opzichte van de uitbreiding van Heemstede, zijn aanleiding geworden tot het ontwerpen van dit partiële uitbreidingsplan. De plaats kwam door de grote structurele lijnen (verkeerswegen) duide- lijk naar voren, nl. tussen de Giipperweg en de (in een schetsplan) nieuw ontworpen verbindingsweg (afbuiging) tussen Glipperweg en Ben- m broekerdreef in Bennebroek. De Glipperweg blijkt nl., vooral ter plaatse van de bebouwing tussen Prinsenlaan en ,,Gliphoeve", daarvoor te smal. Daarom is vlak voor deze bebouwing de tweebanige Glipperweg in een nieuw tracé van gelijk profiel afgebogen, hetwelk met een aantrekkelijke lijn voert naar de aansluiting op de Bennebroekerdreef. De ligging van dit tracé is evenwel niet willekeurig bepaald, maar op een zodanige afstand van de Glipperweg gelegd, dat de tussen beide wegen overblijvende lens voldoende uitbreidingscapaciteit waarborgt voor de toekomstige Glip en tevens de afstanden tussen RingvaartNieuwe weg en Glipperweg van een aantrekkelijke verhouding zijn. De eerste uitbreiding van de Glip ligt evenwel voorshands op de gronden tussen Prinsenlaan en het wandelbos ,,Groenendaal". Gezien vanaf de Glipperweg ligt dit plangedeelte aangeleund tegen een prachtige achter- grond, gevormd door het enige meters hoger liggende ..Mariënheuvel". Dat de afstraling van deze unieke entourage de sfeer in het plan heilzaam zal beïnvloeden spreekt wel vanzelf. Het andere gedeelte van dit uitbreidingsplan ligt aan de overzijde van de Glipperweg, tussen deze en de Ringvaart. Dit plan is meer de voltooiïng van een aanzet langs de noordzijde van de Dr Schaepmanstraat, van welk gedeelte tot aan een belangrijke vaarsloot 450 m meer zuidelijk, een afgerond geheel is gemaakt. Beide plangedeelten bieden nu, zowel elk voor zichzelf als gezamenlijk, een goede waarborg dat ze in het totale geheel stedebouwkundig hun juiste plaats zullen verkrijgen. Bij de reeds genoemde afbuiging van het nieuwe tracé is een vrij ge- vormde centrale pleinruimte gelegd, welke oplossing zich feitelijk zelf aanbood. Gedacht is aan een verhard wegdek (eventueel sierbestrating) met bomen. Aan de zuidzijde kan een openbaar gebouw, b.v. een café- restaurant komen van voldoende massa. Deze moet evenwel ondergeschikt blijven aan het aan de zuidzijde liggende bouwblok (winkelblok), dat de feitelijke pleinwand moet zijn. Tussen deze gebouwen takt het oude ge- deelte van de Glipperweg van de hoofdverkeersbaan af, een mogelijkheid, die de ontworpen pleinruimte mede biedt. Dat aan dit plein een belang- rijke halte voor bussen zal komen, is zo goed als zeker te verwachten. Langs de westzijde van het plein zijn winkels geprojecteerd. A1 met al zal dit plein het centrale punt moeten worden, waaromheen de buurt zal worden opgebouwd.

Raadsnotulen Heemstede | 1954 | | pagina 19