147 4e Afd, AANKOOP ORGEL EN GRAMOFOONINSTALLATIE MET GELUIDSVERSTERKER VOOR DE AULA OP DE ALGEMENE BEGRAAFPLAATS. 2 December 1954. Aan de Raad. Sedert 1935 is in de aula op de algemene begraafplaats een orgel ge- plaatst, dat bij begrafenisplechtigheden, op verlangen van de nabestaan- den bespeeld wordt. Dit orgel, waarop de leverancier destijds een garantie gaf van 10 jaar, verkeerde in 1946 in een zodanige toestand, dat het grondig moest worden gerevideerd. Daarna voldeed het weder aan voor dit instrument redelijk te stellen eisen. Dit pijploos huisorgel kan echter, wegens zijn klankkleur en door zijn te beperkt klankvolume, in een ruimte als de aula, niet die sfeer van wijding scheppen, welke als voor de hand liggende eis moet worden gesteld. Van de zijde van de begrafenisondememers bereikten ons herhaaldelijk klachten over de kwaliteit van de ten gehore gebrachte muziek. Bij con- trôle is ons gebleken, dat deze klachten alleszins gegrond zijn. Het orgel vormt inderdaad een dissonant bij begrafenisplechtigheden op deze be- graafplaats, waarvan de outillage overigens goed verzorgd is. Het is ons gebleken, dat met name bij begrafenisplechtigheden, waarbij kerkelijk georiënteerden betrokken zijn, uit traditionele en andere per- soonlijke overwegingen, de voorkeur wordt gegeven aan harmoniummuziek boven electrisch-mechanische reproductie. Deze voorkeur zal ook haar grondslag vinden in de omstandigheid, dat bij dergelijke plechtigheden gezamenlijk pleegt te worden gezongen. Voor deze zang is levende harmoniummuziek de meest geschikte. Om deze reden zijn wij van oordeel, dat een eerste vereiste is, dat een goed harmonium moet worden aange- kocht ter vervanging van het oude. Wij zijn van de gedachte uitgegaan, dat een pijporgel, wegens de hoge aanschaffingskosten (/20.000.niet in aanmerking komt. Het meest geëigende instrument is een harmonium van Amerikaans fabrikaat, merk Worcester, model Grand. Dit instrument bevat meerdere registers, twee klavieren, voetpedalen en een electrisch aangedreven luchtpomp. Dit orgel wordt door de leverancier aanbevolen voor kleine zalen. Het heeft ons college, bij een demonstratie in de aula, uitstekend voldaan. De prijs bedraagt 4200. Om het instrument in goede conditie te kunnen houden, zal een ver- warmingsapparaat met vochtmeter moeten worden aangebracht. De kosten daarvan zullen vermoedelijk kunnen worden bestreden uit de opbrengst van het oude orgel. Is voor een deel van belanghebbenden bij begrafenisplechtigheden de aanwezigheid van een goed harmonium in de aula een vereiste, de prak- tijk blijkt te neigen naar andere dan orgelmuziek (b.v. cello, viool, enz.) die ook mechanisch-electrisch kan worden gereproduceerd. Tijdens een demonstratie met een gramofoon-installatie in de aula met een philips versterker, hebben wij ervaren, dat op dit gebied verrassende resultaten zijn bereikt. De weergave van orgelmuziek door dit instrument was zo natuurgetrouw, van klankkleur evenzeer als van ruimtelijke wer- king, dat de indruk werd gewekt, dat een orgel op het podium werd bespeeld. Teneinde ook aan de verlangens van dit deel van belanghebbenden bij begrafenisplechtigheden tegemoet te komen, stellen wij U voor, naast en

Raadsnotulen Heemstede | 1954 | | pagina 61