49 31 Maart 1955. maar wat bovendien de mogelijkheid van uitbreiding van personeel, die nu eenmaal met de toeneming van de bemoeiïngen van de gemeente, mede door haar groei, in ernstige mate kan belemmeren. Ten behoeve van de afd. financiën moest het bureau huisvesting reeds tijdelijk elders onder- gebracht worden. Bovendien is het uit een oogpunt van een goede organisatie minder gewenst dat de afdelingen van de secretarie in verschillende gebouwen zijn ondergebracht. Natuurlijk kan dit wel, zoals de practijk ook heeft bewezen, doch dat sluit nog niet uit dat het bijeenbrengen van alle af- delingen in één gebouw meer effectief is. Er zal voorts dienen te worden overwogen dat ook op de secretarieën de mechanisatie verder voortschrijdt, waarbij wij b.v. denken aan de be- volkingsadministratie. Daarvoor ontbreekt echter de nodige ruimte. Gedachtig aan de spreuk „Regeren is vooruit zien" menen wij, dat ook in dit opzicht vooruit gezien zal moeten worden en dat plannen dienen te worden ontworpen om te komen tot zodanige uitbreiding van het raadhuis, dat dit voor de komende jaren en rekening houdende met de in de toekomst mogelijke groei, voldoende zal zijn, althans voor zover dit nu te overzien valt. Voor dit doel werden onze voorstellen om een viertal naast het raadhuis gelegen woningen aan te kopen, inmiddels bekrach- tigd, waardoor de mogelijkheid om tot uitbreiding te komen aanwezig is. Ons college heeft zich met dit vraagstuk reeds meerdere malen bezig gehouden en wel o.m. met de vraag, op welke wijze een en ander kan worden voorbereid. Er staan daarvoor meerdere wegen open en wel le. het uitschrijven van een open prijsvraag, waaraan iedere architect kan deelnemen; 2e. het uitschrijven van een besloten prijsvraag en 3e. het geven van een opdracht tot het maken van een schets-ontwerp met globale begroting. In het eerstbedoelde geval, de open prijsvraag, is men gebonden aan de regelen, door de Bond van Nederlandse Architecten in samenwerking met andere organisaties hiervoor gesteld, het z.g. prijsvraagreglement. Dit reglement schrijft o.m. voor dat een jury moet worden ingesteld voor de beoordeling van de plannen en het geeft regelen omtrent de samen- stelling van deze jury. Het bevat ook bepalingen, welke voorzien in het geval dat de opdracht- gever het door de jury bekroonde ontwerp niet aanvaardt. Over het pro- gramma van de prijsvraag moet tevoren met de permanente Prijsvraag- commissie overleg worden gepleegd. Alleen leden van de B.N.A. kunnen aan zo'n prijsvraag deelnemen of medewerken. Het komt ons voor, dat aan deze vorm nogal moeilijkheden verbonden zijn, dat deze vrij kostbaar is en niet vlug zal werken. Een tweede oplossing is de besloten prijsvraag. Hoewel men daarbij met minder deelnemers te doen kan hebben, wat de beoordeling kan ver- gemakkelijken, kleven hieraan toch wel veel van de bezwaren welke aan de open prijsvraag zijn verbonden. Een derde mogelijkheid is het geven van een opdracht aan een of enkele architecten. Aan iedere deelnemer kan een vast honorarium worden be- taald. De opdrachtgever is in dit geval niet gebonden aan de beslissing van een deskundige beoordelingscommissie. Deze oplossing lijkt ons, vooral in het gegeven geval, nu niet een geheel nieuw gebouw moet worden ontworpen, doch een uitbreiding van een reeds bestaand gebouw, verre te verkiezen boven de beide andere mogelijkheden. Wij zouden voor het maken van een schets-ontwerp willen uitnodigen de heren Pierre Cuypers te Amsterdam, Marius Duintjer te Amsterdam en B. J. J. M. Stevens te Haarlem. Verwezenlijking van de plannen zou medebrengen, dat de gem. ont- vanger, de afd. sociale zaken en de afd. belastingen en contrôle financiën

Raadsnotulen Heemstede | 1955 | | pagina 72