140 2e Afd. 24 november 1955. SUBSIDIËRING R.K. NAAISCHOOL AAN DE MOLENWERFSLAAN. f Aan de Raad. Het R.K. Parochlaal Kerkbestuur van O. L. Vr. Hemelvaart, alhier, heeft het verzoek gedaan, om een subsidie uit de gemeentekas te willen ver- lenen in de kosten van de door dit bestuur in stand te houden naaischool. Die naaischool is ondergebracht in het bovengedeelte van de kleuter- school aan de Molenwerfslaan, voor welke school van gemeentewege sub- sidie wordt verleend. Voor dat bovengedeelte vergoedt de gemeente echter geen rente en afschrijving noch andere kosten, omdat dit in geen enkel opzicht voor de kleuterschool wordt gebruikt. In deze school is een oliestookverwarming aangebracht, welke tevens benut wordt door dat gedeelte van het schoolgebouw, dat als naaischool gebruikt wordt. Het bovengenoemd bestuur heeft verzocht de ruimte voor de naaischool zonder verrekening van kosten te mogen blijven gebruiken, doch dit ver- zoek hebben wij, op grond van de bepalingen der verordening „Subsidiëring bijzondere kleuterscholen, niet kunnen inwilligen, omdat dan de exploitatie- kosten van de kleuterschool niet juist zijn vast te stellen. Wij hebben daarom bepaald, dat de naaischool aan de kleuterschool voor het gebruik van brandstof, radiatoren en leidingen een billijke vergoeding moet betalen. De naaischool staat onder leiding van twee Zusters Franciscanessen van Aerdenhout; de school leidt op voor akten lingerie, costuumnaaien en coupeuse. Het hoofd van de school bezit de akten nuttige handwerken voor meis- jes en vrouwelijke handwerken, beide genoemd in de Lager-onderwijswet 1920 en de akte coupeuse, afgegeven door de R.K. vereniging tot bevorde- ring van Industrie-onderwijs voor meisjes „St. Anna" te 's-Hertogenbosch; deze laatste akte is ingesteld door de R.K. Schoolraad. De andere zuster is in het bezit van de akte voor nuttige handwerken voor meisjes en die van coupeuse, beide hiervoren genoemd. De cursus lingerie wordt thans gevolgd door 6 leerlingen, waarvan er 4 in Heemstede wonen, de cursus costüumnaaien door 9 leerlingen, waar- van er 7 uit onze gemeente afkomstig zijn, terwijl de cursus coupeuse gevolgd wordt door 6 leerlingen, waarvan er 2 alhier wonen; per week wordt per cursus 32% uur ies gegeven. Elke cursus duurt één jaar; het eerste jaar wordt onderricht gegeven in lingerie, het tweede jaar in eostuumnaaien en daarna voor coupeuse. Na het volgen van de cursussen in iingerie en costuumnaaien kunnen de leeriingen, die niet meer leerplichtig zijn, zich, voor wat dit onderdeel betreft, in het huishouden redden. Ook wordt op Maandagavond een cursus in costuumnaaien gegeven, waaraan 25 leerlingen deelnemen, waarvan er 12 alhier wonen. Bovendien wordt voor een 9-tal leerplichtige uit onze gemeente afkom- stige leerlingen op twee middagen na schooltijd een z.g. vooropleidings- cursus georganiseerd. De leerlingen van de dagcursussen betalen /2.schoolgeld per week en de overige leerlingen 3.per maand. Er is door het bestuur een raming van kosten over het jaar 1955 over- gelegd. Deze slaat op alle cursussen, welke gegeven worden. De netto- kosten van de cursussen lingerie en costuumnaaien zijn daar niet direct uit af te leiden, zodat de kosten per Heemsteedse leerling bezwaarlijk zijn aan te geven. Aangenomen mag worden, dat de Maandagavondcursus en de cursus voor de leerplichtige leerlingen hun kosten dekken.

Raadsnotulen Heemstede | 1955 | | pagina 3