zf/ m 2e afd. 27 augustus 1959. 131 VERHUUR WARMWATERDOORSTROOMAPPARATEN Aan de Raad, Op grond van Uw besluit van 31 maart 1949, no. 29 werd de mogelijkheid geopend aan de afnemers van het gasbedrijf warmwaterdoorstroomappa- raten van gemeentewege in huur te verstrekken tegen een vergoeding be- rekend naar 39,per jaar. Zoals wij in ons bij dat besluit behorend voor- stel schreven zat hierbij de bedoeling voor deze apparaten in het bijzonder te verstrekken aan diegenen voor wie de aanschaffing te kostbaar moest worden geacht. Niettemin konden ook anderen van deze mogelijkheid gebruik maken en dit is in de ioop der jaren dan ook op zeer ruime schaal geschied, zodat thans bijna 1800 apparaten verhuurd zijn. Toen in het begin van het jaar 1957 de bestedingsbeperking het doen van kapitaalsuitgaven aan banden legde, achtten wij ook de vrij aanzieniijke investeringen, welke de aanschaffing van de nodige apparaten voor de be- drijven met zich mede bracht, niet langer verantwoord en werd de verhuur van nieuwe apparaten tijdelijk stopgezet. Reeds eerder echter was bij ons coilege de vraag gerezen of met de ver- huur overeenkomstig de bestaande regeling kon worden voortgegaan. Deze verhuur bleek n.l. regelmatig een, zij het ook bescheiden in verhouding tot het aantal apparaten, verlies op te leveren. Wij menen, dat thans het mo- ment gekomen is om een definitieve beslissing in deze kwestie te nemen. Het wil ons voorkomen, dat tegen een beëindiging van de verhuur dezer apparaten, waarop ook van de zijde der particuliere installateurs wordt aangedrongen, geen enkel bezwaar behoeft te bestaan. De tot op dit tijdstip verhuurde apparaten kunnen dan op dezelfde voorwaarden verhuurd blij- ven. De ongunstige exploitatie-uitkomsten werden eensdeels veroorzaakt door de vrij hoge vergoeding van 12,per jaar, welke aan de instaliateurs voor het onderhoud der apparaten werd gegeven. In dat bedrag was echter een gedeelte van de gederfde winst bij verkoop der apparaten verdiscon- teerd. Wij hebben de installateurs bereid gevonden een verlaging der ver- goeding voor de thans nog verhuurde apparaten tot 9,per jaar te aan- vaarden. Een tweede oorzaak van het op de exploitatie geleden verlies werd ver- oorzaakt door de betrekkelijk korte afschrijvingstijd van 10 jaren, welke voor deze apparaten werd aangehouden. Het blijkt, dat zij een belangrijk langere levensduur zullen bezitten. Nu de eerste, in 1949 verhuurde appara- ten inmiddels zijn afgeschreven, zal de exploitatie der in verhuur zijnde apparaten geleidelijk aan een gunstiger beeld gaan vertonen. Volgens de bestaande regeling zullen wij ook nog verhuren de in de com- plexen van 54 en 47 woningwetwoningen aan de Glip te plaatsen apparaten. Het eerste complex is vrijwel voltooid en voor de bouw van het tweede complex werd inmiddels door het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouw- nijverheid de nodige machtiging tot gunning verleend. In het vervolg zal dus bij de bouw van woningwetwoningen het voor aanschaffing der appa- raten benodigde bedrag in de bouwsom begrepen zijn. Voorts menen wij, dat de mogelijkheid moet blijven bestaan de door op- zegging der huur vrijkomende apparaten weder te verhuren aan hen, voor wie de kosten van het aanschaffen van een apparaat moeilijk te dragen vallen en wij zouden daarvoor als criterium willen nemen de huurgrens waar beneden muntmeters voor gas en elektriciteit worden verstrekt. Tenslotte stellen wij ons voor de verhuur der apparaten nog tenminste ge- durende 10 jaren, te rekenen van het tijdstip dat zij bij de afnemers zijn geplaatst, voort te zetten en deze verhuur daarna te beëindigen wanneer

Raadsnotulen Heemstede | 1959 | | pagina 23