178 6e Afd. 17 december 1959. met een huurtijd van 10 jaar/45, Voor het daadwerkelijk begraven in een z.g. eigen graf is thans ver- schuldigd /80,in een huurgraf voor 50 jaar: /50,in een huurgraf v°or 10 jaar: 25,— en in een algemeen graf12,—. Teneinde met gunstig gevolg aan te sturen op het gestelde doel van verkleining van het ex- ploitatietekort achten wij het nodig, dat de aan het begraven verbonden kosten in dier voege worden herzien, dat voor het begraven in een eigen graf verschuldigd zal zijn: /120,in een huurgraf voor 40 jaar: /110,-, in een huurgraf voor 20 jaar: /100,'in een huurgraf voor 10 jaar: 90,— en in een algemeen graf 50,Het begraafrecht voor algemene graven ligt thans zover beneden de kostprijs, dat, mede gezien het feit, dat voor deze graven geen huur berekend wordt, een zeer aanzienlijke ver- hoging noodzakelijk is. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 34 der wet op de lijkbezorging moeten voor het begraven van jeugdige personen evenredig verlaagde prijzen vastgesteld worden. Volgens de thans geldende verordening kunnen burgemeester en wet- houders toestaan dat het recht tot begraven telkens voor 10 jaar wordt verlengd, voor huurgraven met een looptijd van 50 jaar voor /40,en voor huurgraven met een looptijd van 10 jaar voor 30,Deze bepaling is in het wijzigings-ontwerp vervangen door een regeling dat de huurtijd van alle huurgraven, telkens na afloop van de huurtijd, met 10 jaar ver- lengd kan worden tegen betaling van 90, Op grond van de feiten als besehreven in de aanhef van dit voorstel zien wij ons genoodzaakt U voor te stellen de jaarlijks verschuldigde rechten voor het onder noud van op de graven geplaatste ornamenten opnieuw be- duidend te ver.nogen, omdat het verloop van zaken ons dwingt ook dit middel te hanteren om het tekort op de exploitatie te verkleinen. Teneinde het risico van eventueele verdere geldontwaarding en kosten- stijging te beperKen, hebben wij in het ontwerp de mogelijkheid tot afkoop der onderhoudsrechten beperkt tot maximaal 20 jaar. De rechten vöor het begraven op bijzondere uren, die voor het gebruik van aula en orgel, alsmede die voor opgravingen zijn in het ontwerp eniger- mate verhoogd. Deze verhogingen zijn echter niet van zodanige invloed, dat het nodig is daarop hier nader in te gaan. Volgens een globaal opgezette raming zullen de voorgestelde verhogingen onmiddellijk resulteren in een verhoogde jaarlijkse opbrengst ad 18.000, die .naarmate de termijnen van afkoop der onderhoudsrechten zullen af- lopen, zal kunnen stijgen tot 25.000,De volgens de verhoogde tarieven te verkrijgen inkomsten betreffende de begraafplaats zullen dus nog slechts een gedeeite vormen van het bestaande exploitatietekort. Enerzijds betreuren wij het dat een zo belangrijke verhoging van de rechten wegens het gebruik van de Algemene Begraafplaats moet plaats hebben, anderzijds mag niet uit het oog verloren worden dat het nodig is, dat de gemeente voor haar dienstverrichting terzake een tarief in rekening brengt waardoor een meer verantwoorde bijdrage in de exploitatiekosten van de begraafplaats wordt verkregen dan de laatste jaren het geval was. Het gevolg van de verhoging zal voorts zijn dat hetgeen de overheid voor haar diensten vraagt in een redelijke verhouding komt te staan tot de overigo aan een begrafenis verbonden kosten. Wij geven U daarom in overweging bijgevoegd ontwerp-besluit, waarin de bovenvermelde verhogingen zijn verwerkt, vast te stellen. Heemstede, 9 december 1959. Burgemeester en wethouders van Heemstede, A. G. A. van Rappard. de secretaris, A. van Wingerde.

Raadsnotulen Heemstede | 1959 | | pagina 18