18 2e afd. 27 januari 1961. VOORZIENINGEN 48 WONINGEN DR. J. R. THORBECKELAAN. Aan de Raad, Het complex van de 48 in strokenbouw uitgevoerde houtrijke woningen aan de Dr. J. R. Thorbeckelaan heeft sinds het gereedkomen in 1958 veel aanleiding gegeven tot klachten van de bewoners over lekkages. Wij hebben het nodig geoordeeld ons door een daartoe speciaal door ons ingestelde commissie van deskundigen te doen adviseren over de te treffen maatregelen tot opheffing van de geconstateerde euvelen. Deze commissie, welke bestond uit de heren B. J. J. M. Stevens, architect der woningen, D. Plat, die voor de woningstichting ,,Heemstede", aan welke deze wonin- gen in beheer gegeven zijn, het toezicht daarop uitoefent en H. de Boer, technisch hoofdambtenaar bij het bedrijf voor Openbare Werken. Deze commissie heeft onder dagtekening van 21 december 1960 haar rapport aan ons uitgebracht, welk rapport voor U bij de stukken ter in- zage is gelegd. Wij menen goed te doen hier in het kort de bevindingen der commissie en haar conclusies weer te geven. In de eerste plaats memoreert de commissie de grote moeilijkheden, weike moesten worden overwonnen, voordat met de directie van de Volks- huisvesting en de Bouwnijverheid overeenstemming over de prijs dezer woningen was bereikt en machtiging tot gunning kon worden verkregen. Ten einde het verschil tussen de inschrijfsom van de uitgenodigde aan- nemer en de door genoemde directie berekende curveprijs te overbruggen moesten in twee fasen herzieningen en bezuinigingen in het plan worden aangebracht. Alhoewel er voor is gewaakt, dat geen minder verantwoorde bezuinigingen het plan binnenslopen, betekent, zo schrijft de commissie, vooral bij houtrijke woningbouw elke bezuiniging een achteruitgang. Ge- wezen wordt er in dit verband b.v. op, dat de geprojecteerde aluminium bekleding van de gevelpanelen noodgedwongen gewijzigd moest worden in hout. Verder zijn de slechte weersomstandigheden gedurende een groot deel van de bouwperiode van nadelige invloed geweest op de waterdichtheid van de gevelpuien. De commissie heeft naarstig gezocht naar de oorzaak van de regen- doorslag, welke ondanks de reeds hier en daar getroffen voorzieningen, nog steeds in het merendeel van de woningen optreedt. Zij is eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat de houten paneelvullingen van caroline-pine tussen de beganegrond- en verdiepingramen absoluut waterdicht zijn. Naar haar overtuiging treedt de doorslag op bij de verbindingen van de dorpels met de stijlen van de samengestelde kozijnen. Tengevolge van krimp staan al deze verticale borsten 3 4 mm open. Verder is geconstateerd, dat, eveneens als gevolg van krimp, de stol- pende tuindeuren in de buitenwand van de woonkamer niet meer voldoende sluiten, in ernstige mate tochten en eveneens waterdoorslag vertonen. Tenslotte komt het de commissie mede voor het aanzien van de woning- blokken gewenst voor enige voorzieningen te treffen aan de nok en de dak- goten, welke een weinig zijn doorgebogen. Voor opheffing van de regendoorslag door de open borsten van de hout- verbindingen adviseert de commissie aluminium condenswaterprofielen van speciaal model aan te brengen. Deze profielen, waarin de glasruit komt te staan, worden over de volle kozijnbreedte uit één stuk gemaakt en worden ingelaten in de stijlen. Op deze wijze aangebracht zullen de open borsten volkomen worden afgedekt, waardoor de regendoorslag moet zijn opge- heven. Hiervoor moeten de ruiten uit de sponningen worden genomen en on- geveer 1% cm ingekort. Hierbij dient rekening te worden gehouden met

Raadsnotulen Heemstede | 1961 | | pagina 83