38 4e afd. 28 februari 1963 Aangezien de gemeente reeds /147.080,— heeft uitgegeven, zou voort- zetting van de restauratie dus netto een verdere uitgaaf vergen van ruim /22.000,mocht de Provincie op ons subsidieverzoek onverhoopt afwij- zend beschikken, dan zou netto nog rond /75.000,moeten worden ge- investeerd. Op de ten laste der gemeente blijvende kosten is inmiddels tot en met 1962 een bedrag van rond 27.500,afgeschreven. Bij de raadsstukken hebben wij ter inzage gelegd een destijds door de architect Y. Kok opgesteld rapport, waarin de historische betekenis van Het Oude Slot is beschreven en de waarde, die de restauratie voor de gemeenschap heeft, wordt uiteengezet. Het hoge percentage van het rijks- subsidie getuigt daar ook van. Het is mede door het besef van de cultu- rele betekenis die het behoud van deze herhaaldelijk verwoeste en weer opgebouwde bakermat van de gemeente heeft, dat Uw Raad in 1948 de ruïne c.a. heeft aangekocht; en in datzelfde besef zijn sedertdien kredie- ten tot een bedrag van 163.615,beschikbaar gesteld voor het behoud en de restauratie van dit complex. Wij menen dan ook, mede gezien de betrek- kelijk geringe omvang van de financiële consequenties die een verdere restauratie zo de thans opgemaakte ruwe begroting bij benadering juist is voor de gemeente heeft, ontslagen te zijn van een uitvoerige argu- mentering van ons besluit U voor te stellen thans stappen te nemen die tot voortzetting van de restauratie kunnen leiden. Over de bestemming van het complex hebben wij nog geen definitief standpunt bepaald. Dit zal eerst kunnen geschieden, nadat uit het overleg met de architect is gebleken, welke bouwtechnische mogelijkheden de restauratie en inwendige verbouwing van het rechterbouwhuis bieden en met welke extra kosten die niet alle subsidiabel zullen zijn een be- paalde inrichting van het gebouw met omgeving gepaard zal gaan. Wel menen wij, dat het rechterbouwhuis een bestemming moet krijgen in de publieke sfeer. Bij een enquête onder de jeugdverenigingen is ons geble- ken, dat alleen een padvindersgroep interesse voor het gebouw had. In- richting als troephuis iijkt ons echter niet de meest geschikte vorm van exploitatie van het gerestaureerde gebouw. Wij denken thans eerder aan een bestemming in de culturele sector, waarvoor enigen Uwer in het ver- leden ook reeds onze aandacht vroegen. Aanvankelijk lijkt het, dat zich thans bepaalde perspectieven in die richting openen. Naar ons oordeel zal een verantwoord besluit omtrent voortzetting van de restauratie eerst kunnen worden genomen indien inzicht bestaat over de betekenis van de in de ruwe begroting van Monumentenzorg opgeno- men cijfers. Wij hebben architect Y. Kok bereid gevonden een globale, doch meer gedetailleerde begroting te maken. De kosten, gemoeid met het opmaken van die begroting (honorarium, kosten vooronderzoek) kunnen worden geschat op 5.000,Na ontvangst van de begroting zullen wij U een gemotiveerd voorstel kunnen doen inzake de verdere restauratie. Wij stellen U voor ons ten behoeve van het doen opmaken van de bedoel- de begroting een krediet van 5.000,te verlenen. Heemstede, 20 februari 1963. Burgemeester en wethouders van Heemstede, A. G. A. van Rappard. De secretaris, A. van Wingerde.

Raadsnotulen Heemstede | 1963 | | pagina 55