76 2e afd. 26 mei 1965 ONDERZOEK CAPACITEIT DISTRIBUTIENET GASBEDRIJF Heemstede, 19 mei 1965. Aan de Raad, Zoals U uit de prognose van de verkoop van aardgas in de eerstkomende 20 jaren, welke prognose is gevoegd bij ons voorstel tot het verlenen van een krediet voor de overgang van stadsgas- op aardgasdistributie, kan blij- ken zal het aardgasverbruik in de loop van deze periode sterk gaan stijgen. Verder zal het gebruik van aardgas voor verwarmingsdoeleinden in de winter een verschuiving veroorzaken van het piekverbruik van de namid- dag, zoals thans het geval is wegens het gasverbruik voor kookdoeleinden, naar de ochtenduren. Direct na de overgang van stadsgas op aardgas wordt wegens de hogere calorische waarde van dit laatste en de hogere distributiedruk de capaciteit van het gasdistributienet 2 2I4 maal zo groot. Door de toeneming van het gasverbruik zal deze capaciteitvergroting al spoedig niet meer toereikend zijn. Er dient rekening mede te worden gehouden, dat het maximum dag- verbruik in 'de komende 20 jaar tot het 9-voudige zal kunnen stijgen. Het maximum uurverbruik zal nog meer stijgen en hierop zal de capaciteit van het distributienet berekend moeten zijn. De kosten voor het verbeteren van de distributiecapaciteit zullen in de genoemde periode naar het zich thans laat aanzien ruim 300.000,be- dragen. Met het oog op de grootte van dit bedrag en het belang van het handhaven van een goede distributie is het noodzakelijk om zeer tijdig na te gaan welke maatregelen getroffen moeten worden om de distributie- capaciteit steeds op peil te houden. De daarvoor nodige berekeningen zijn zeer tijdrovend. Het gebruik van computers is hiervoor aangewezen. Wij achten het daarom gewenst dit werk op te dragen aan het Gasinsti- tuut, dat de laatste jaren reeds voor een groot aantal gasbedrijven dergelij- ke berekeningen heeft uitgevoerd en aan de hand daarvan aanbevelingen heeft uitgewerkt. Voor het uit te brengen advies zai naar schatting een bedrag van f 15.000,aan het instituut moeten worden betaald. Het gemeentelijk gasbedrijf zal een groot aantal gegevens aan het in- stituut moeten verschaffen ten aanzien van het bestaande leidingnet, ver- bruikscijfers, gasstromingen, te verwachten grote verbruikers, de toene- ming van het aantal verbruikers enz. De kosten die hiermede zullen zijn gemoeid worden geraamd op f 3.000, In totaal zullen de kosten van het onderzoek dus vermoedelijk f 18.000, gaan bedragen. Wij stellen U voor dit bedrag door vaststelling van nevensgaand ont- werp-besluit te onzer beschikking te stellen. Burgemeester en wethouders van Heemstede, A. G. A. van Rappard. De secretaris, J. M. Kruitwagen.

Raadsnotulen Heemstede | 1965 | | pagina 25