92 4e afd. 24 junl 1965 AANSCHAFFING ZANDSTROOIERS Heemstede, 10 juni 1965 Aan de Raad, Aan de tot heden in deze gemeente gebruikelijke wijze' van zandstrooien door middel van vrachtauto's met daarachter gekoppelde zandstrooiers kleven de volgende bezwaren: 1. er is veel personeel nodig omdat op elke auto steeds twee man het zand- zoutmengsel in de strooiers moeten schuiven; 2. het werk op de auto's, dat vaak bij nacht en ontij moet worden verricht, vergt veel van het personeel; 3. voor het goed functioneren van de strooiers moeten de auto's met een bepaalde snelheid rijden; daar de vereiste minimum snelheid bij gladde wegen alleen op rechte weggedeelten kan worden aangehouden, moet in bochten en op pleinen en kruispunten veelal met de schop worden ge- strooid. A1 deze bezwaren worden opgeheven wanneer gebruik wordt gemaakt van automatische zandstrooiers. Het zand-zoutmengsel wordt hierbij via een transportband van de bij de strooier behorende laadbak naar het strooiapparaat gebracht. De mechanis- men van de transportband en het strooiapparaat worden aangedreven door een aparte motor, die vanuit de cabine door de chauffeur wordt be- diend. Het strooien geschiedt onafhankelijk van de rijsnelheid van de auto en kan ook doorgaan als de auto stilstaat of zeer langzaam rijdt, hetgeen vooral bij zeer gladde wegen van veel belang is. Een dergeiijk apparaat, dat blijkens üit andere gemeenten verkregen in- lichtingen goed voldoet, is de automatische zand-zoutstrooier van het type Nido-matic. De hoeveelheid te strooien materiaal is hierbij regelbaar vanaf 15 gram per m2 en de strooibreedte is instelbaar van 3.5 meter tot 11 meter. De toevoergoot naar de strooier kan zodanig worden afgesteld dat het voertuig aan de rechterkant van de rijbaan kan blijven rijdeti, terwijl toch de volle breedte wordt bestrooid. Dit apparaat is derhalve ook geschikt om wegen met aanzienlijke rij- strookbreedte, zoals de Heemsteedse en de Glipper Dreef en de Lanckhorst- laan, in één rit te strooien. In straten waar aan beide zijden auto's staan geparkeerd, waardoor meestal slechts een rijbreedte van enkele meters overblijft, kan met ge- noemde automatische strooiers moeilijk worden gewerkt, omdat het zand- zoutmengsel hiermee tegen de geparkeerde auto's zou worden geslingerd, waardoor schade aan chroom en lak zou ontstaan. Een strooiapparaat dat dit bezwaar ondervangt, is de half-automatische zand-zoutstrooier van het type Epoke TK 12, waarbij het mengsel niet wordt wegge'slingerd, doch via een speciaal geconstrueerde as over een breedte van 2.25 m, als he1»ware op het wegdek wordt gelegd. Dit apparaat moet na een strooiafstand van 6 km opnieuw worden gevuld, hetgeen kan geschieden door de kipwagen, waarachter het apparaat is bevestigd. Voor de componistenwijk en soortgelijke wijken is laatstgenoemde strooier bij- zonder geschikt. De prijs van de automatische strooier van het type Nido-matic bedraagt inclusief het hijsportaal, waarin de strooier na gebruik wordt opgehangen,

Raadsnotulen Heemstede | 1965 | | pagina 29