120 4e afd. 26 augustus 1965 AFBRAAK BELVÉDÊRE IN GROENENDAAL Heemstede, 11 augustus 1965. Aan de Raad, De belvédêre in Groenendaal wordt zoals U bekend is reeds ge- ruime tijd niet meer gebruikt. De publieke belangstelling voor deze uit- zichttoren was de laatste jaren vôör de sluiting zo gering, dat een lonende exploitatie niet meer mogelijk was. De afneming van de belangstelling werd vooral veroorzaakt doordat vele in de nabijheid van de toren staande hoge bomen het uitzicht op de verdere omgeving beletten (de terrasvloer ligt op slechts 10.25 m boven de begane grond). Sedert de sluiting is de toestand van het bouwwerk zeer verslechterd; het is thans in een ernstige mate vervallen. Overeenkomstig het in Uw vergadering van 22 juli 1964 door eten Uwer leden gedane verzoek hebben wij doen nagaan hoeveel eventuele restau- ratie zou kosten. Blijkens de voor U ter inzage gelegde begroting is hier- mee een bedrag van 62.500,— gemoeid. Deze restauratie zou o.m. om- vatten het opnieuw stellen van de buitentrap en het vervangen van ont- brekende delen, het vernieuwen van vrijwel alle ramen en deuren, van de binnenbepleistering, de loden koepel- en balustradebedekkingen en de ter- rasvloer en het herstellen van de natuurstenen borstweringen. Zoals uit het vorenstaande blijkt zal met deze voorzieningen evenwel geen werkelijke uitzichttoren worden verkregen. Daartoe zouden verschei- dene bomen in de nabijheid geheel of gedeeltelijk moeten worden verwij- derd ôf de belvédêre zou hoger gemaakt moeten worden. EerstgeHoemde oplossing achten wij niet aanvaardbaarhet kappen van bomen in Groenendaai moet o.i. tot het uiterste worden beperkt. Gelet op de architectuur van het gebouw is een verhoging van maximaal 3.60 m mogelijk; bij deze maximale verhoging, welke kan worden verkre- gen door het aanbrengen van een tussenverdieping, zou men juist over de hoogste bomen heen kunnen zien. De kosten van deze voorziening worden geraamd op f 30.500, De kosten van restauratie en verhoging bedragen derhalve naar rammg f 93.000 Daarbij komen nog de kosten van enige inventaris en van e'en toiletgebouwtje, zodat de totale kosten zeker f 100.000,zullen bedragen. Gelet op de ouderdom van het gebouw (100 jaar) mag de afschrijvmgs- termijn voor deze kosten niet meer bedragen dan 20 jaar. De kapitaal- lasten zullen derhalve voorshands tenminste f 10.000,per jaar bedragen (bij restauratie zonder verhoging f 7.000,Men kan gevoegeh]k aan- nemen dat van dit bedrag niets zal worden gedekt door toegangsgelden en andere exploitatie-opbrengsten. Integendee'l: de overige exploitatie- lasten waarvan de voornaamste zullen zijn de kosten van onderhoud en het salaris van een toezichthouder, zullen naar ons oordeel deze opbreng- sten aanzienlijk te boven gaan. Het is overigens bijzonder moeiliik een rammg te maken van de op- brengst; een goed gefundeerde schatting van het aantal bezoekers îs met mogelijk Het bezoek zal uiteraard mede afhankelijk zijn van het al of niet aanwezig zijn van een buffet en van de consumpties welke men daar zou kunnen verkrijgen. Verder mag niet uit het oog worden verloren dat uitzichttorens e.d., vooral die waarin geen lift aanwezig îs, m de tegen- woordige tijd minder in trek zijn dan het geval was în de vooroorlogse 3 Met betrekking tot de exploitatielasten merken wij nog op dat gedurende de tijd van openstelling vanzelfsprekend doorlopend toezicht aanwezig zou moeten zijn, terwijl ook buiten die tijd in een zeer groot deel van het jaar

Raadsnotulen Heemstede | 1965 | | pagina 27