155 5e afd. 28 oktober 1965 VERORDENING, REGELENDE DE VERSTREKKING VAN CONSTJMPTIEVE KREDIETEN ONDER VERBAND VAN HYPOTHEEK Heemstede, 13 oktober 1965. Aan de Raad, In afwijking van de Armenwet kent de op 1 januari 1965 in werking getreden Algemene Bijstandswet niet de mogelijkheid van verlening van bijstand onder zekerheidsstelling van een krediethypotheek. De wetgever besehouwde het verlenen van een dergelijke hypotheek namelijk niet als een vorm van bijstand in de zin van laatstgenoemde wet. De minister ver- klaarde bij de behandeling van het genoemde wetsontwerp in de Staten- Generaal echter, dat het zwijgen van de wet op het genoemde punt geen belemmering vormt voor de gemeenten, die bijstand zouden willen ver- lenen onder verband van krediethypotheek. Uit een oogpunt van billijkheid achten wij het gewenst dat personen, die een eigen huis bewonen en wier inkomen ligt beneden de krachtens de Algemene Bijstandswet geldende normen, zijn gevrijwaard van gedwongen verkoop van hun huis of van verzwaring van lasten, evenals dat onder- vigueur van de Armenwet het geval was. Teneinde bij het verlenen van bijstand toch rekening te kunnen houden met het genoemde vermogens- bestanddeel dient naar onze mening de mogelijkheid te worden gecreëerd tot verstrekking van consumptieve kredieten aan bijstandbehoevenden onder verband van een krediethypotheek, ter grootte van de geschatte waarde van het perceel, verminderd met het bedrag, dat als bescheiden vermogen wordt aangemerkt en met het bedrag, waarmede de eigendom eventueel reeds is bezwaard. Verwijzing van personen, die over onvoldoende eigen inkomsten beschik- ken om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien, doch die wel een door hen zelf bewoonde woning in eigendom hebben, naar de be- staande instellingen voor kredietverlening, in casu hypotheek- of volks- kredietbanken, biedt geen oplossing, daar hypotheekbanken in het alge- meen geen lening onder hypothecair verband voor consumptieve doeleinden zullen verschaffen in verband met door deze instellingen vereiste regel- matige aflossing en volkskredietbanken krachtens hun statuten als regel slechts leningen met een looptijd van twee jaar kunnen verstrekken. Op grond van voorgaande overwegingen stellen wij U voor, een ver- ordening vast te stellen, regelende de verstrekking van consumptieve kredieten onder verband van hypotheek, overeenkomstig het hierbij ge- voegde besluit. Met grote voldoening maken wij melding van het feit, dat krachtens de regeling „Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Kennemerland" ge- voerd overleg met de gemeenten Bennebroek, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Velsen en Zandvoort er toe heeft geleid, dat dezer dagen aan de raden van de genoemde ge- meenten een volkomen gelijkluidende regeling ter bekrachtiging zal worden voorgelegd. Burgemeester en wethouders van Heemstede, A. G. A. van Rappard. De secretaris, J. M. Kruitwagen.

Raadsnotulen Heemstede | 1965 | | pagina 29