168 4e afd. 26 november 1965 RESTAUKATIE „MEERZICHT". Heemstede, 10 november 1965. Aan de Raad, Zoals U bekend is verkeert het huis „Meerzicht", Glipper Dreef 205, in zeer slechte staat. ,,Meerzicht" is omstreeks 1640 gesticht en behoorde indertijd vermoedelijk als koetsiers- en palfrenierswoning tot de Hofstede ,,Meer en Berg". In de loop der tijd zijn de gevels en de balkdragende binnenmuren van het huis ernstig verzakt; zij vertonen vele ontzettingsscheuren. Een en ander is veroorzaakt doordat het gebouw op een te smalle fundering is opgericht, terwijl de bodem ter plaatse aan de rand van de Haarlem- mermeer onbetrouwbaar is. Ook de ouderdom van het huis speelt van- zelfsprekend een rol. Om verder verval van dit 17e eeuwse huis, dat wel op de gemeentelijke, doch niet op rijks monumentenlijst is vermeld, te voorkomen, moet een vrij omvangrijke restauratie plaats vinden. Wij hebben daartoe een plan laten opmaken door architect IJ. Kok, te Amsterdam, die ook de restaura- tie van „Het Oude Slot" verzorgt. Blijkens de voor U ter inzage gelegde stukken omvat de restauratie o.m.: a. het verbeteren en verzwaren van de funderingen van gevels en bin- nenmuren; b. het recht leggen van de houten en stenen vloeren, alsmede het verstijven van de balkiagen; c. herstel van muren, kozijnen, betimmeringen enz. d. verbetering van sanitair e.d.; e. vemieuwing van elektrische leidingen en van de leidingen der centrale verwarming. De kosten van het werk worden geraamd op f 175.700, Wij hebben de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gevraagd het gebouw op de rijksmonumentenlijst te plaatsen; alsdan zou de gemeente krachtens de Financiële Verhoudingswet (Verfijningsregeling voor monumenten) een subsidie ontvangen van ongeveer 30% van de res- tauratiekosten (ongeveer f 5.200,gedurende 25 jaar). Wij hebben ge- noemde bewindsman verzocht te bevorderen dat daarnaast nog een extra subsidie wordt beschikbaar gesteld. Een beschikking op deze verzoeken is helaas nog niet ontvangen. Wij menen echter dat uitstel van de restauratie met het oog op de slech- te staat waarin het gebouw verkeert, niet verantwoord is. Uitstel betekent niet alleen dat er steeds meer hersteld moet worden, maar ook dat de res- tauratiekosten steeds hoger zullen worden. Wij menen trouwens dat het al of niet verkrijgen van subsidie geen be- slissende rol mag spelen bij het nemen van een besluit inzake de restaura- tie. Het pand is o.i. zo waardevol, dat het behoud op zijn minst zeer ge- wenst is. Wij geven U derhalve in overweging tot de restauratie van ,,Meerzicht" te besluiten en ten behoeve hiervan een krediet van f 175.700,ter be- schikking te stellen. Indien U dienovereenkomstig beslist, zal waarschijn- lijk in het a.s. voorjaar met de uitvoering der werkzaamheden kurmen worden begonnen. Sedert kort is voor restauraties als de onderhavige namehjk geen rijksgoedkeuring meer vereist. Tenslotte merken wij nog op dat het gebouw na de restauratie niet meer geschikt zal zijn voor meervoudige bewoning, zoals thans plaats vindt.

Raadsnotulen Heemstede | 1965 | | pagina 25