174 4e afd. 26 november 1965 FLUORÏDERING VAN HET DRINKWATER Heemstede, 10 november 1965. Aan de Raad, Op 13 juni 1962 besloot de gemeenteraad van Amsterdam in beginsei over te gaan tot fluoridering van het door de Gemeentewaterleidingen te leveren drinkwater. Hieromtrent vond op 23 oktober d.o.v. een bespreking plaats met vertegenwoordigers van de gemeenten welke water van Am- sterdam geleverd krijgen. Inmiddels hadden burgemeester en wethouders van Amsterdam reeds opdracht gegeven tot het instellen van een onder- zoek naar de technische uitvoerbaarheid van het toevoegen van fluoride aan het drinkwater. Het desbetreffende rapport werd ons bij brief van de wethouder voor de Gemeentebedrijven d.d. 18 februari 1964 toegezonden; u hebt hiervan destijds kennis kunnen nemen. In die brief werd tevens na- der overleg over de fiuoridering aangekondigd. Het lag in ons voornemen u na ontvangst van bedoeld rapport op zeer korte termijn een voorstel te doen inzake de verhoging van het fluoride- gehalte. Zoals wij u mededeelden in ons antwoord op het afdelingsverslag betreffende de gemeentebegroting voor 1965, achten wij het echter nood- zakelijk tevoren te weten in hoeverre uw Raad terzake in vrijheid een be- slissing kan nemen, welke de financiële consequenties zijn indien u zich vôôr fluoridering zou uitspreken, alsmede indien u deze zou afwijzen. In antwoord op onze brief van 13 maart 1964, waarin vragen van deze strek- king waren gesteld, heeft het gemeentebestuur van Amsterdam ons op 11 mei d.o.v. bericht dat uit een oogpunt van veiligheid en eenvoud in de bedrijfsvoering aan een fluordosering van het ruwe water de voorkeur moet worden gegeven en dat de kosten per m3 water zeer bescheiden zullen zijn. Overigens werd verwezen naar het eerder aangekondigde nadere overleg. Bij brief van 9 augustus j.l. deelden burgemeester en wethouders van Amsterdam ons evenwel mede dat naar hun oordeel aan dit nadere over- leg geen behoefte bestaat, aangezien de Staatsseeretaris van Sociale Za- ken en Volksgezondheid inmiddels aan hun gemeente goedkeuring had verleend om natrium-silico-fluoride toe te voegen aan het door het pomp- station Leiduin af te voeren water; bovendien wezen zij er op dat ook het provinciaal bestuur tot fluoridering van het drinkwater zou overgaan. Uit het door genoemd college overgelegde concept-raadsvoorstel inzake aanschaffing van de benodigde apparatuur bleek dat de kosten van fluori- dering zullen neerkomen op ongeveer één vierde cent per m3. Onlangs werden ook de overige gestelde vragen beantwoord. Hieruit bleek dat het technisch wel mogelijk is alleen aan Heemstede ongefluorideerd water te leveren, doch dat dit met hoge kosten gepaard zou gaan, daar hiervoor afzonderlijke filterwerken met bijbehorende pomp- en andere installaties moeten worden gebouwd. Volgens een globale raming zou de prijs van het ongefluorideerde water ongeveer 8 cent per m3 hoger zijn dan die van het gefluorideerde water. Wij menen dat thans door uw Raad een beslissing kan worden genomen. Wij willen ons te dezer plaatse onthouden van een uitvoerige bespreking van de argumenten welke pro en contra de toevoeging van fluoride aan het drinkwater kunnen worden aangevoerd. Wat de wenselijkheid ervan betreft verwijzen wij naar de conclusies van de Gezondheidsraad, welke door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn overge- nomen, t.w. 1. De toevoeging van fluoride aan het drinkwater tot een concentratie van 1,01,2 mg per liter zal een zeer belangrijke daling van de cariës- frequentie tot gevolg hebben.

Raadsnotulen Heemstede | 1965 | | pagina 37