TOELICHTING BIJ HET BESTEMMINGSPLAN VOOB EEN GEBIED TÜSSEN DE VAN MERLENLAAN EN DE KEBKLAAN. Het Plan. Het bestemmingsplan lieeft betrekking op een groot gedeelte van het gebied dat begrensd wordt door de Van Merlenlaan, de Herenweg, de Kerk- laan en de Raadhuisstraat. Voor dit gebied werd eerder vastgesteld de partiële herziening XL-A (raadsbesluit van 27 juni 1940, nr. 38, goedgekeurd bij besluit van gedepu- teerde staten van Noord-Holland d.d. 4 september 1940, nr. 143). Van deze herziening werd slechts een vrij klein gedeelte gerealiseerd, namelijk de z.g. Provinciënbuurt. Bij het opstellen van het plan is o.m. uitgegaan van de volgende omstan- digheden en gedachten. 1. De Raadhuisstraat en de Binnenweg hebben onvoldoende capaciteit om het verkeer te verwerken; voor een groot gedeelte van de Binnenweg is reeds eenrichtingverkeer ingesteld. Een en ander heeft tot gevolg dat er behoefte bestaat aan een goede parallelweg op korte afstand van ge- noemde wegen. Daarom is reeds in beginsel besloten tot demping van de Blekersvaart, zodat de hierlangs gelegen weg kan worden verbreed. Het is in deze gedachtegang logisch de Blekersvaartweg in zuidelijke richting voort te zetten en te doen uitkomen op de Raadhuisstraat. 2. De reeds in de Provinciënbuurt aanwezige bebouwing, voomamelijk be- staande uit woningwetwoningen, moet op logische wijze in het plan wor- den opgenomen en uit haar huidige isolement worden verlost. 3. De bebouwing langs de Van Merlenlaan en de Herenweg bestaat uit villa's met over het algemeen ruime tuinen; de in de nabijheid hiervan te projecteren bebouwing zal hiermede in overeenstemming moeten zijn. Op grond van bovenstaande overwegingen is in het plan een hoofdweg met een rijbaanbreedte van 8 meter geprojecteerd welke aansluit op de Blekersvaartweg en uitkomt op de Raadhuisstraat. Ten oosten en noorden van deze hoofdweg zijn flatgebouwen van ver- schillende hoogten geprojecteerd; bij de situering daarvan is met de be- staande bebouwing ten volle rekening gehouden en een logische afronding van de Provinciënbuurt verkregen. Deze flatgebouwen welke ongeveer 260 woningen kunnen bevatten, zullen in de woningwetsector worden gesticht. Ten zuiden van de hoofdweg zijn verzorgingsflats geprojecteerd voor echtparen en alleenstaanden. Deze flats bevatten 150 wooneenheden. De ligging hiervan in de onmiddellijke omgeving van het wandelbos Groenen- daal en het centrum met winkels e.d. is bijzonder goed. De behoefte aan deze kleine woningen is zeer groot, mede gelet op het grote aantal in het algemeen ruime woningen welke in deze gemeente door een echtpaar worden bewoond. De gronden in het westelijke gedeelte van het plan zijn voornamelijk be- stemd voor de bouw van eengezinswoningen, overwegend vrijstaand; hier- door wordt een logische samenhang verkregen met de bestaande bebou- wing langs de Van Merlenlaan en de Herenweg. Aan de Kerklaan, op de plaats waar thans Huize Bavo nog is gevestigd, zijn twee flatgebouwen gedacht en een garagebedrijf. In verband met het groeiende aantal auto's is veel aandacht besteed aan het creëren van voldoende parkeergelegenheid, zowel bij de flats als bij de eengezinswoningen. Het plan voorziet ook in een uitbreiding van het raadhuis overeenkom- stig het enkele jaren geleden gemaakte ontwerp. Tussen het vergrote raadhuis en vorenbedoelde hoofdweg is ruimte nodig voor tuinaanleg en voor parkeergelegenheid. Deze ruimte komt stedebouwkundig tevens ten goede aan de vrij hoge flatgebouwen en verzorgingsflats in de naaste om- geving ervan.

Raadsnotulen Heemstede | 1966 | | pagina 39