98 2e afd. 28 september 1967 Artikel 34. Dit artikel is ontworpen voor omstandigheden, waarin voorzienbaar is dat het grondbedrijf aanzienlijke verliezen zal lijden, terwijl het moment van periodieke schatting nog enkele jaren verwijderd is. Dit betekent als het ware een vooruitlopen op de verwachte gevolgen van de komende periodieke taxatie. Artikelen 35, 36, 37 en 38 De gemeente heeft sinds tientallen jaren geen gronden van het grond- bedrijf in erfpacht uitgegeven. Niettemin komt het ons gewenst voor enige bepalingen voor erfpachtsgronden, welke in de huidige verordening ont- breken, op te nemen. De inhoud komt woordelijk overeen met die, in talrijke bedrijfsverordeningen van andere gemeenten. Artikel 39. Volgens het ontwerp wordt een voordelig verschil tussen periodieke schatting en boekwaarde niet meer in de boekhouding en jaarrekening opgenomen. O.i. is de thans geldende bepaling (art. 34, 2e lid) in strijd met de aard van de periodieke schatting. De wijze waarop een nadelig schattingsverschil in de boekhouding moet worden verwerkt is concreter en meer gedetailleerd geregeld. De bepaling in de thans geldende verordening (art. 34, 3e lid) dat de gemeente jaarlijks tenminste 1/5 van het ongedekte nadelige schattings- verschil bijpast is vervangen door de regeling dat de gemeente het ver- schil zonder meer bijpast. Op welke wijze het bij te passen bedrag in de algemene dienst wordt gedekt zal van geval tot geval moeten worden bezien. Indien de gemeente de huidige financiële toestand kan handhaven ligt het voor de hand, het in uitgaaf op hoofdstuk VII van de gewone dienst te boeken bedrag, te dekken door een bijdrage uit de saldireserve of de algemene reserve te geven. Ook is vervallen de bepaling (artikel 31, lid 4) dat na een geconsta- teeerd nadelig schattingsverschil, geen bijschrijving van nadelige saldi op de gronden meer plaats vindt. Deze bepaling is o.i. in strijd te achten met de huidige opvattingen over de exploitatie van grondbedrijven en zou tot onaanvaardbare financiële konsekwenties kunnen leiden. Wij noemen het geval dat het nadelig schattingsverschil enige duizenden guldens be- draagt. De gemeente zou dan mogelijk enige honderdduizenden guldens voor een reeks van jaren ten laste van de algemene dienst moeten brengen. Artikel 40. In het ontwerp is de basis, waarop de schattingscommissie moet taxe- ren, iets meer omschreven, n.l. de toestand waarin de gronden zich be- vinden en de bestemming, welke daaraan is gegeven. Voorts is bepaald hoe gehandeld moet worden bij verschil van mening tussen de schatters over de waarde. Indien U zich met de ontwerp-verordening kunt verenigen, stellen wij U voor tot vaststelling van de verordening over te gaan. Burgemeester en wethouders van Heemstede, A. G. A. van Rappard. De secretaris, J. M. Kruitwagen.

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 3