130 4 afd. 30 november 1967 WIJZIGING VERORDENING OP DE WINKELSLUITING Heemstede, 8 november 1967. Aan de Raad, Op verzoek van enige winkeliers hebben wij begin 1966 onder de Heem- steedse middenstand een enquête ingesteld omtrent de eventuele invoering van een uniforme halvedagsluiting van de winkels. De bij uw besluit van 26 november 1959, nr. 169, vastgestelde Verordening op de Winkelsluiting kent namelijk de sluiting van bepaalde zaken op maandagochtend, van andere op respectievelijk maandag,- dinsdag- en woensdagmiddag, terwijl de winkels in enkele branches in het geheel niet gesloten behoeven te zijn. Deze rege- ling is vooral voor het publiek weinig bevredigend. Uit de uitslagen van de enquête bleek dat destijds weinig eenstemmig- heid bestond over de vraag op welke halve dag de winkels gesloten zou- den moeten worden. Mede op verzoek van de Ondernemers Centrale ,,Heem- stede" hebben wij toen besloten de resultaten af te wachten van een nader door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken in te stellen onderzoek. Dit onderzoek is onlangs afgesloten. Blijkens de voor u ter inzage ge- legde stukken stelde de Kamer op grond daarvan voor een halvedagsluiting voor te schrijven voor de maandagochtend, met uitzondering echter van de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit, de banketbakkersbedrijven, de kleinhandel in bloemen en planten, de boekhandel, de melkhandel en het sigarenbedrijf. Deze buiten de voorgestelde regeling vallende bedrijven werden bepaald door het grote aantal tegenstemmers in die categorieën. Op 24 augustus j.l. werd een voorstel van ons college tot wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting, overeenkomstig het advies van de Kamer van Koophandel behandeld in de commissie voor de strafverorde- ningen. De commissie meende dat de voorgestelde regeling, hoewel deze een verbetering betekende in vergelijking tot de huidige situatie, toch niet voldoende tegemoet kwam aan de wens van uniformiteit. De uitzonderings- positie van zes branches zou namelijk naar het oordeel van de commissie met zich brengen dat de betrokken winkeliers vrij zouden zijn te bepalen 6f en wanneer zij hun winkels sluiten. Vervolgens hebben wij een nieuwe enquête ingesteld onder de winkeliers in vier van de zes uitgezonderde branches, te weten de groente-, zuivel-, sigaren- en boekhandel; de twee overige branches de banketbakkers- bedrijven en de bloemenhandel hebben wij hierin niet betrokken omdat voor de winkels in deze branches thans ook geen sluitingsregeling geldt. Blijkens de uitslagen van dit onderzoek gaat de meerderheid van de groentehandelaren alsnog akkoord met een verplichte sluiting op maan- dagmorgen. De melk-, sigaren- en de boekhandelaren geven om uiteen- lopende redenen de voorkeur aan sluiting op dinsdagmiddag. De beoogde uniformiteit zal met een regeling conform het vorenstaande zoveel mogelijk bereikt worden. Wij stellen u dan ook voor dienovereen- komstig te besluiten door bekrachtiging van bijgevoegd ontwerp-besluit. De bonden van winkelpersoneel hebben zich bij de in de aanhef ge- noemde enquête reeds uitgesproken voor een sluiting op maandagochtend. De kamer van Koophandel kan zich met de voorgestelde wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting verenigen. Burgemeester en wethouders van Heemstede, A. G. A. van Rappard. De secretaris, J. M. Kruitwagen.

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 29