45 4e afd. 25 maart 1971 Kennisneming van de behoeften aan sportaccommodaties wekt in eerste instantie de veronderstelling dat thans in Heemstede te weinig per- sonen sport kunnen beoefenen. Dit blijkt echter geenszins het geval te zijn. Op pagina 29 van de nota wordt aangetoond dat het aantal sportbeoefenaren in Heemstede in ver- houding tot de 10 - 34-jarigen zeer groot is. Als een der drie oorzaken ter verklaring hiervan wordt terecht genoemd dat een aantal verenigingen vele niet-inwoners onder haar leden telt. Indien deze sportbeoefenaren niet meer naar Heemstede zouden komen, zodra in de eigen gemeente voldoende accommodaties beschikbaar zijn, zou dit voor het stichten van accommodaties in Heemstede konsekwen- ties meebrengen. Wij achten het daarom belangrijk dat onderzocht wordt welke plannen de omliggende gemeenten gedurende de komende jaren zullen uitvoeren. De aanbevelingen neergelegd in Hoofdstuk V kunnen wij onderschrijven, hetgeen inhoudt dat wij bereid zijn hiermede rekening te houden bij het nemen van beslissingen. De samenstellers van de nota hebben het terecht niet als hun taak ge- zien de ruimtelijke en financiële konsekwenties te onderzoeken. In dit stadium mag van ons college niet worden verlangd hiervan een afgerond beeld aan uw raad voor te leggen. Dit is eerst mogelijk indien vaststaat welke voorzieningen op welke plaats getroffen zullen worden. Indien de noodzaak van uitbreiding van het aantal tennisbanen met 9 ook door u wordt onderschreven, zal vervolgens moeten worden beslist waar deze banen zullen moeten worden aangelegd. Indien het mogelijk en aanvaardbaar blijkt deze aanleg te realiseren in de onmiddellijke omge- ving van het aanwezige tennispark, zal het kostenvraagstuk geheel anders komen te liggen dan bij aanleg van deze banen elders. Zo zal in het eerste geval een restaurant en een kleedgebouw voor het gehele tennispark kunnen worden gesticht; in het tweede geval zullen deze gebouwen op twee plaatsen moeten worden gesticht. Het beheer van één tennispark zal efficiënter kunnen zijn dan van twee parken. Een an- der voorbeeld: eerst indien vaststaat op welke wijze zal worden voor- zien in de behoefte aan een overdekt zwembad is het verantwoord een begroting van de hieraan verbonden kosten op te maken. Het is overigens wel duidelijk dat realisering van de in de sportnota genoemde wensen grote financiële konsekwenties zal hebben. Dit is reeds met enkele bedragen aan te tonen. De stichting van een sporthal vergt minstens een bedrag van f 1.000.000,— De kosten van aanleg van een voetbalveld kunnen worden geraamd op 70.000,van een honkbalveld f 80.000,van een tennisbaan op f 20.000,De uitbreiding van het aantal ligplaatsen voor pleziervaar- tuigen zal minstens f 200.000,vergen. De aanleg van een open ijsbaan is eerder begroot op f 150.000,Sportaccommodaties plegen niet renda- bel te zijn, niet alleen vanwege de hoge investeringsbedragen, maar ook vanwege de kosten van beheer. Indien alle in de nota genoemde accommodaties zouden worden gereali- seerd, zal dit ongetwijfeld tot gevolg hebben, dat het exploitatietekort van de Heemsteedse Sportstichting voor 1971 begroot op 500.000, meer dan verdubbelt. Onmiddellijk rijst de vraag of een dergelijk tekort door de algemene dienst van de gemeente kan worden vergoed. Uiteraard zal uw raad het beleid ter zake, waartoe de afweging behoort van sport- en de andere belangen, vorm moeten geven. Het gebrek aan financieringsmiddelen, budgetaire redenen en evenzeer de vele a.ndere nog uit te voeren kapitaalwerken zullen t.a.v. wensen op sportgebied tussen heden en 1980 een vertragende invloed uitoefenen en zullen naast de

Raadsnotulen Heemstede | 1971 | | pagina 63