4e afd. 28 februari 1974 32 De voorzieningen, welke kunnen worden getroffen aan bestaande woningen, zijn in hoofdzaak de volgende. A. Ramen en deuren. 1. Beter siuitend maken van ramen en deuren; zo nodig oud hang- en siuit- werk vernieuwen; bij hoge en smaiie draairamen het ene raamboompje ver- vangen door twee; het aanbrengen van goede tochtprofielen. 2. Het aanbrengen van voorzetramen of dubbele ramen; de kosten hiervan zijn echter zeer hoog: voor fabrieksmatig vervaardigde dubbele ramen geldt een prijs van f 125,- per m2 (incl. kosten van plaatsing, doch exclomzetbelasting) bij een ruitafmeting van één tot zes m2 en een enkelvoudige gemakkelijk uit te voeren plaatsing; bij kieinere ruiten en bij ruiten van meer dan zes m2 zijn de kosten aanzienlijk hoger; verwijdering van bestaande ramen en aanpassing van het kozijn werken prijsverhogend; het prijspei1 van voorxetramen ligt op hetzelfde niveau. B. Muren. 1. De spouw kan in veel gevallen worden gevuld met een isolerend materiaai; de kosten iiggen in de orde van grootte van f 10,per m2. 2. Men kan ook op de binnenmuren isoierend materiaal aanbrengen, bvv. p;laten van polystyreenschuim of kurkpiaten; de isolerende werking is afhanke- üjk van de dikte en de samenstelling van het materiaai; in bewoonde wo- ningen levert het aanbrengen erg veel bezwaren op voor de bewoners. C. Daken 1. Men kan isolatiemateriaal aanbrengen tegen het dakbeschot; deze voorzie- ning is zeker nodig, wanneer op de zolder een slaapvertrek aanwezig is. 2. Als de zoider alieen voor berging wordt gebruikt en in woningen waar slechts een vliering aanwezig is, kan worden volstaan met het aanbrengen van een glas- of steenwol-isolatiedeken. Het is niet mogelijk aan te geven welk rendement elk der genoemde maatre- gelen oplevert. Experimenten op dit terrein zijn niet eenvoudig. Men kan de woningen van een bepaald blok goed isoleren en het energieverbruik vöôr

Raadsnotulen Heemstede | 1974 | | pagina 26