systeem D: mechanische toe- en afvoer. In de gevallen dat mechanische luchtverversing wordt verlangd, kunnen alle drie de systemen daarvoor worden toegepast; in het geval dat mechanische afvoer wordt verlangd (in hoge woongebou- wen) komen slechts de systemen C en D in aanmerking. De NPR 1088 bevat aanwijzingen welke voorzieningen nodig zijn om aan de functionele eisen te voldoen, zowel bij natuurlijke venti- latie als bij het mechanische ventilatiesysteem C. Omdat de behoefte aan luchtverversing afhankelijk is van het aan- tal en de activiteiten van de in de ruimte aanwezige personen, is regelbaarheid van de voorziening wenselijk, opdat de ventilatie kan worden beperkt of zelfs geheel kan worden uitgeschakeld. Dit is niet alleen wenselijk bij mechanische ventiiatie, maar ook bij na- tuurlijke ventilatie, omdat daarbij de optredende luchtverversing sterk afhankelijk is van de weersomstandigheden. In meergezins- huizen is de individuele regelbaarheid van een mechanisch ventila- tiesysteem in het algemeen nauweiijks mogelijk, omdat daarmee een ontregeling van het gehele systeem piaatsvindt. Behalve de eisen die krachtens dit artikei worden gesteld, zai bezien moeten worden in hoeverre aanvuiiende eisen moeten worden gesteld in verband met de aanwezigheid van eventuele gasappara- tuur. Zie hiervoor NEN 1078 GAVO (gasinstallatievoorschriften). Vooral bij mechanische afzuiging van lucht uit de ruimte zal moe- ten worden bezien of extra luchttoevoeropeningen nodig zijn om storing in de werking van gastoestellen te voorkomen. Zie in dit verband de opmerking bij tabel 1 van NPR 1088. Lid 1. Voor kamers kan worden volstaan met het aanbrengen in de gevel van een (traditioneel) klepraampje met voldoende door- stroomprofiei (voor hoofdwoonkamers ten minste 0,021 m2), waar- van geen deel lager is gelegen dan 1,8 m uit de vloer. Voor keukens is ter voorkoming van geurverspreiding, behalve een klepraampje van die grootte, een al dan niet mechanisch afgezogen ventilatiekanaal (of een als zodanig bruikbaar gasafvoerkanaal) minimaal vereist. Richtlijnen voor de benodigde ventilatievoorzie- ningen kunnen voorts worden ontieend aan tabel 1 van NPR 1088. Lid 2. De hier gestelde eis houdt slechts in dat tot de ventilatie- voorzieningen van een keuken en een badruimte behoudens vrij- stellingen in ieder geval een ventilatiekanaal moet behoren; het is niet nodig dat de vereiste luchtverversing geheel door dat venti- latiekanaai verkregen moet kunnen worden.

Raadsnotulen Heemstede | 1977 | | pagina 102