29 septenber 1977 111 binnengemeeNtelijke DECENTRALISATIE Heemstede, 5 september 1977. A. Inleiding. In het kader van de behandeling van de eerste fase van het beleids- plan - de vaststelling van de doelstellingen - is overeengekomen dat tiet vraagstuk van de binnengemeentelijke decentralisatie nog eens af- zonderlijk aan de orde zou worden gesteld. Het gaat hierbij niet om decentralisatie als doel in zichzelf, maar als een middel tot democratisering. Uitgangspunt voor de beschouwing over dit onderwerp moet dus zijn de vraag of- binnengemeentelijke decentralisatie bij kan dragen tot het beter functioneren vatn de gemeentelijke democratie. Veel mensen zijn van mer.ing dat de gemeentelijke democratie niet op- timaal functioneert. Dit betekent niet dat de bes'tuurders van de ge- meente niet bereid zijn democratisch te denken en te handelen. Het verschijnsel houdt verband met.een aantal ontwikkelingen in onze sa- menleving waardoor de gemeentelijke democratie is teruggedrongen Wij kennen het proces van schaalvergroting waardoor - ofschoon het feitelijk werkingsgebi'ed van de gemeentelijke overheid steeds groter is gevvorden - de bevoegdheden steeds geringer worden. De hogere overheden legden de bevoeqdheden van de gemeenten meer aan banden (bijv. op het gebied van ruintelijke ordening, financiën, on- derwijs). In een aantal gevallen konden de gemeenteri bepaalde taken niet meer alleen aan en gingen daarom samenwerkingsverbanden met ande re gemeenten aan en droegen bevoegdheden over aan besturen van pre- gewesten en aan organen van gemeenschappelijke regelingen. De speelruimte voor de democratie is niet zo groot; dit is niet be- vorderlijk voor het stimuleren van de belangstelling voor en de deel- name aan het bestuur door de burger. Ook in het bestuurlijk apparaat zelf zien we tendenzen in de richting yan verzakelijking. Het leggen van de narfruk op doelmatighëid en effi ciency, op het vaststellen van integrale meerjaren-beleidsplannen ver krijgt meer nadruk danvoorheen.

Raadsnotulen Heemstede | 1977 | | pagina 25