2e afd. 30 maart 1978 35 4. HISTORIE BIBLIOTMtTK H£Ef1ST£DE. Teneinde de huidige toestand beter te verstaan is het van belang be- knopt de ontstaansgeschiedenis van de Heemsteedse bibliotheekvoorzie- ning te schetsen. Na een intensieve voorbereiding in de twee daaraan voorafgaande jaren kon 15 april 1948 de Algemene afdeling en 29 juli daaropvolgend de R.K. afdeling - in 1965 geîntegreerd - van de Gemeen- telijke Openbare Bibliotheek Heemstede voor het publiek worden openge- steld. Qua beheersvorm werd de bibliotheek in navolging van Haarlem op- gezet als een gemeentelijke dienst. De bibliotheek in Heemstede kwam tot stand met daadwerkelijke steun van de stadsbibiiotheek Haarlem. Met de gemeente Haarlem werd bovendieneen overeenkomst van samenwerking gesioten die het mogelijk maakte dat het bezit van de h'aarlemse bibliotheek tevens ter beschikking kwam van de in Heemstede ingeschreven leden. T°t 1951 voerde de toenmaiige directeur van de stadsbibliotheek tevens de directie te Heemstede. Ma pensionering van de heer P.V. de Wit werd besloten, mede op aanraden van zijn opvoiger in Haarlem, geiet op de doorgemaakte groei van het bibliotheekwerk in Heemstede, alwaar intus- sen 12 personen werkzaam waren en met het oog op de te verwachten ont- wikkelingen, een eigen directie toe te voegen. In de zestiger jaren was alle aandacht gericht op de opbouw van een zo ruim, actueel en gevarieerd mogelijke boekencollectie, alsmede aan een zo optimaal mogeiijke ontsluiting van het bezit, waartoe o.a. omstreeks 1967 het studieboekenbezit volgens het vanuit h'aarlem geadopteerde klas- sificatiesysteem werd omgewerkt naar het uniforme Schema voor de Inde- ling van de Systematische catalogus voor Openbare bibliotheken (SISO). Vervolgens kon dankzij een gerichter afstemming van het bezit op de be- hoeften en vragen van het publiek, een uitbreiding van het dienstbe- toon, het ledental verdubbelen, tot meer dan 42% begin 1978; aanzien- lijk hoger dan het landelijk gemiddelde van hooguit 25%. Zijn een collectie boeken e.d., personee! en een gebouw condities voor een primair materiële infrastructuur, tot de secundaire infrastructuur behoort de uitrusting die er op gericht is het "plezier" aan de parti- cipatie van een bepaalde kultuuruiting, in casu bibliotheekvoorziening te optimaliseren en zo mogelijk deze beoefening en deelname te ver- spreiden'en te intensiveren. Aan dit laatste facet kon aandacht worden besteed nadat "De Meerlhorst" - 7 -

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 10