2e afd. 30 maart 1978 35 De discotheek 17 uur, verdeeld over 7 diensten in 6 dagen. Het ontwerp-besluit openingstermijnen openbare bibiiotheken geeft voor a'ienstverlening aan personen van dertien jaar en ouder in een werkge- bied tot 30.000 inwoners een minimum aan van 32 uren per week en ten benoeve van kinderen 26 uur per week. Deze norm zal echter in de praktijk volstrekt onuitvoerbaar zijn wan- neer men deze relateert aan de in de wet gestelde personeelsnorm. 5.6. GESRUIK. De kwaliteit en effectiviteit van een bibüotheek kan gemeten worden aan de inhoud van haar collecties ën het gebruik daarvan door het pu- bliek. Als gevolg van het primaire woonkarakter van Heemstede als woon- gemeente ligt het educatief en cultureel niveau van de gemiddelde bi- bliotheekgebruiker noger dan het landelijk gemiddelde, hetgeen duide- lijk tot uiting komt in het vragenpatroon. Met tussen de 450.000 en 475.000 uitleningen op jaarbasis - méêr dan enige bibliotheek in P.B.C. structuur - alsmede vele tienduizenden raadplegingen verstrekte informaties, van het eenvoudig opzoeken van een adres in een almanak tot het via intensieve '1 iteratuurrecher- che verkrijgen van bijvoorbeeld bepaalde bibliografische gegevens over Zuidnederlandse soldeniers in de 16e eeuw, staat de Heemsteedse bi- bliotheek bovenaan vergeieken met andere gemeenten tussen de 25.000 en 35.000 inwoners. Thans staat, de 13% leden cngeveer 1.500 personen) van de omiiggen- de gemeenten niet meegerekend, in een percentage gerelateerd aan het Heemsteedse bevolkingscijfer meer dan 37% ingeschreven bij de biblio- theek of discotheek. In werkelijkheid kan het aantai gebruikers tus- sen de 10 en 20% hoger worden geschat omdat de ervaring leert dat vaak twee of meer personen uit éên gezin op dezelfde 1idmaatschapskaart ienen, terwijl ook enkele honderden personen - zonder iid te zijn - van een der vrij toegankeiijke bibliotheekdiensten gebruik maken. Vergelijkende cijfers geven aan dat de bibliotheek in Heemstede in 1975 mëér uitleningen verzorgde dan mem'ge gemeente in or.s land met om- streeks 60.000 inwoners, zoals Almelo, Den Helder, h'elmond en Venlo. Dat de h'eemsteedse bibliotheek dan ook uitstijgt boven een gemiddelde P.B.C.-bibliotheek moge blijken uit de volgende vergelijkingPurmerend, met een groter inwonertal dan Heemstede, functionerend in P.B.C. ver- - 11 -

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 14