2e afd. 30 naart 1978 35 band noteerde in 1975: 197.502 uitleningen, terwijl Heemstede in dat jaar 408.966 registraties telde. Uit de cijfers van de publicatie "Gewest Kennemerland; Jaarstatistiek 1975-1976" blijkt dat Heemstede 3x zoveel uitleende als gemeenten zoals Bloemendaal en Zandvoort en 6x zoveel als Bennebroek. Weliswaar werd in Heemstede tot op heden nimmer een uitgebreid ge- bruikersonderzoek ingesteld, doch wel zijn de resultaten bekend van incidenteel uitgevoerde enquêtes. Uit een recent verricht onderzoekje onder leerlingen van de Nicolaas Beetsschool (1) blijkt dat het overgrote deel van de kinderen, met name in de hoogste klassen, regelmatig boeken leent uit de jeugdbiblio- theek. In 1975/1976 is door tien studenten van de Frederik Muller Akademie(2) een projectwerkstuk uitgevoerd onder scholieren van de twee hoogste klassen van HAVO en VWO op scholen in een achttal gemeenten: Alkmaar, Arnhem, Emmeloord, HaarlemmermeerHeemstede (College Hageveld), Leiden en Vlaardingen met als doel het bibliotheekgebruik te peilen aismede de meningen over de dienstverlening van de plaatselijke openbare biblio- theek. De verkregen cijfers geven aan dat van de vier hierna te noemen midde- len om aan boeken voor het keuzepakket te komen: 1) openbare biblio- theek, 2) schoolbibl iotheek, 3) boekhandel4) lenen van vrienden, het gebruik van de Heemsteedse bibliotheek - ook in vergelijking met andere gemeenten - bovenaan staat met een percentage van 97%. Een van de uitkomsten is verder dat 45,1% minimaal lx per week de bi- bliotheek van Heemstede bezoekt (waarvan 10% een aantal keren perweek). In de overige 7 gemeenten variëren deze percentages van 17,6% (Gcuda) tot 37,4% (Emmeloord). Tevreden dan wel zeer tevreden over de service van ae openbare biblio- theek in Heemstede is 97,6% der qeënquêteerden - voor de overige ge- meenten schommelt dit tussen 77,7% (Emmeloord) tot 91,2% (Leiden). Als gevolg van de grote toeloop en hoge uitleencijfers is het begrij- pelijk dat ten aanzien van de tevredenheid over het bezit van de bi- bliotheek aan romans Heemstede met 63,2% een achtste en daarmee laag- ste plaats scoort, t.a.v. de studiehoeken een 5e pTaats'. (1) "Enquête door klas 5". In: De Beetsbabbel, december 1977. (Een uit- gave van de Nicolaas BeetsschoolBosboom Toussaintlaan, Heemstede) (2) "Wat je zoekt dat is er niet" door Herman Bruins, Thea Goes, Ruud ae Groot e.a. (afdeling b.o.b.Amsterdam, Frederik Muller Akademie,1976

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 15