2e afd. 30 maart 1978 35 formatie". (Rotterdam, 1974). Naar zijn mem'ng dient bij de spreiding van informatie in eerste instantie gebruik te worden gemaakt van de infrastructuur van het openbaar bibliotheekwezen. Op plaatselijk niveau zorgt de bibliotheek voor ondersteuning van groepen met materiaal, do- cumentatie en advies. Als de meest in aanmerking komende gebruikers kun- nen daarbij worden genoemd: schoolklassen, het lokale vormings- en ont- wikkelingswerk, wijkopbouwwerk, club- en buurthuiswerk en groepen die spontaan en incidenteel behoefte hebben aan ondersteuning. Hiervoorzal het nodig zijn, dat een aktieve wisselwerking plaatsvindt tussen open- bare bibliotheek en andersoortig welzijnswerk. De openbare bibliotheek zal op de hoogte moeten zijn van de aard, de doelstellingen en aktivi- teiten van de verschillende welzijnsinstellingen en een aanschafbeleid voeren dat beantwoordt aan en zelfs vooruitloopt op de daar levende be- hoeften. Na het reguliere onderwijs via de school is de openbare bibliotheek een steeds belangrijker plaats gaan innemen in het kader van de éducation permanente. De openbare bibliotheek heeft een publieke informatiefunctie die breder is dan welke andere instelling ook. Binnen het raam van de nascholing (bijv. moeder-mavo's)het schriftelijk onderwijs, Teleac, Studium Generale e.d. draagt de bibliotheek als basis- functie bij. De laatste jaren wordt een toenemend beroep gedaan op de openbare bibliotheek bij het verstrekken van studieliteratuur en hetvoor- zien in informatieve begeleiding. Een tweetal praktijkvoorbeelaen ter illustratie: Tijdens de Vredesweek 1977 verzorgde de O.L. Vrouw Hemel- vaart-kerk voor en na de diensten een voorlichtingsstand, waarvoor de bibliotheek informatief materiaal verschafte. Gespreksgroepen van vrou- wenorganisaties die een project onder handen hebben maken voor hun oriën- tatie in de literatuur gebruik van de diensten der bibliotheek. In 1977 verscheen een rapport over de plaats en taak van de openbare bi- bliotheek in het geheel van het welzijnswerk, getiteld: "De educatieve ondersteuningsfunct.ie van de openbare bibliotheek" (door drs. Frans Stein en uitgegeven bij het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum in Den Haag). In deze publicatie wordt een inventarisatie gegeven van de soorten educatief werk, waarbij het reguliere onderwijs zelf buiten beschouwing blijft. Uit de opsomming blijkt dat educatief werk nogal veelomvattend is en dat een groot aantal organisatiesinstellingen en groeperingen zich bezighoudt met aktiviteiten van educatieve aard. - 19 -

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 22