2e afd. 30 maart 1978 35 beginsel evenveel werk als de Heensteedse bibliotheek met een ongeveer gelijk aantal ingeschreven leden. Aansluiting is bovendien in strijd met de tendens van decentralisatie, zoals deze in vergeüjkbare sectoren als jeugd-, club-, en buurthuis- werk door het ministerie van C.R.H. wordt voorgestaan, waarbij het be- leid aan de basis dient te worden voorbereid en in praktijk gebracht. Sedert de oprichting van de Heemsteedse bibliotheek is een hechte en zonder meer goede samenwerking in Zuid-Kennemerland tot stand gekomen tussen de bibliotheken van Haariem en Heemstede. Zoals uiteengezet is het bezit van de stadsbibliotheek (tevens regionaie steunbibiiotheek) vrij toegankelijk voor leden van de Heemsteedse bibliotheek. Ten aanzien van de financiën kan het volgende worden opgemerkt. Groot- schalige aanpak van plaatselijk uitgevoerd bibüotheekwerk houdt geens- zins kostenbesparing in. Ter iilustratie: de kosten per uitiening zijn in Haarlem ongeveer êën-derde hoger dan in Heemstede. Bij omzetting van de bibliotheek als gemeentelijke instelling in een P.B.C.-organisatie blijven naar verwachting de totale kosten uitgaande van de huidige geaccepteerde personeelskosten, vrijwel onverar.derd voor rijk en gemeente. Op grond van de huidige efficiënte bedrijfsvoe- ring moet in geen geval op in het oog springende besparingen worden gerekend. De effectiviteit per werknemer ligt niet alleen kwalitatief (serviceverlenend) op een hoog niveau, doch ook wat betreft de gemid- delde "productiviteit" per personeelslid heeft Heenstede altijd opmer- keljjk boven het provinciaal en nationaal gemiddeide gelegen. Concreet in cijfers uitgedrukt betekent dit het volgende. In 1960 bedroeg het aantal uitleningen per personeelslid op landelijk niveau: 9.130, in Heemstede was dit gemiddei'de 14.453 boeken. Mede doordat orgar.isaties als het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum, de Nederlandse Bibliotheek Dienst en recentelijk Karto b.v. (dat een groot deel van de uitleenadministratie verzorgt) centraal steeds meer activiteiten verrichten ten behoeve van plaatselijke biblio- tneken kon het uitleencijfer per werknemer allengs toenemen tot 24.147 landelijk cijfer) in 1976. Het laatst bekende provinciale (Noord-Holland) cijfer van het aantal uitleningen per personeelslid (in manjaren) is over 1975: 23.572. Omgerekend over in totaal 14 full-time medewerk(st)ers scoorde Heemstede in 1976: 32.252 uitleningen, waarbij nog vermeld dient te worden dat in - 22 -

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 25