2e afd. 30 maart 1978 35 rele veld, beschikbaar worden gesteld( De Nota Structuur Openbaar Bibliotheekwerk in de provincie Noord-Hol- land (Stichting Culturele Raad Noord-Holland, 1974) definieert de open- bare bibliotheek onder meer als een publiek-gericht instituut dat er naar streeft dat zoveel mogelijk mensen haar diensten zo goed mogelijk benutten. Een jaar eerder was tijdens het landelijk bibliotheekcongres in Arnhem van diverse zijden de wens naar voren gekomen een aangepaste doelstelling vast te stellen van openbaar bibliotheekwerk. Op grond van 1 iteratuuron- derzoek en discussie is in het eindverslag de volgende samenvatting ge- formuleerd "De openbare bibliotheek is een sociaal-kulturele instelling, welke op het terrein der informatieverschaffing als de basisvoorziening kar. wor- den aangemerkt. Zij is een instelling die ten behoeve van een ieder in de totale samenleving informatie ter beschikking stelt en hierin tracht zo veel mogelijk alzijdig te zijn. Het ter beschikking stellen van in- formatie heeft zowel betrekking op de behoefte aan rekreatie als op de behoefte aan edukatie en sociaal-kulturele vorming. flet betrekking tot de informatie t.b.v. de behoefte aan edukatie en sociaal-kulturele vor- ming behoort het tot de taak van de openbare bibliotheek, als steun- punt van permanente edukatie, om - samen met andere organisaties die op dit terrein werkzaam zijn - bewustwordingsprocessen te stiiou.leren, De openbare bibliotheek dient in dit opzicht bij te dragen aan het be- vorderen van emancipatieprocessen, d.w.z. van processen welke tot doel hebben die leden van de samenleving, die door strukturele factoren niet of onvoldoende in de gelegenheid verkeren zich zelf als mens te rea1o- seren, te helpen in het kreëren van faciliteiten waardoor men als mens optimaal kan funktioneren. De openbare bibliotheek draagt hiertoe bij vanuit haar eigen taakstelling: informatieve begeleiding. Zij onder- steunt bewustwordingsprocessenmaar zij initieert niet. In deze onder- steuning dient zij wel aktief te zijn, dat wil zeggen zij wacht niet af tot er om informatie wordt gevraagd, maar zij loopt hier op vooruit. Met andere woorden: de openbare bibliotheek dient het publiek voort- durend attent te maken op de informatie die zij tot haar beschikking heeft en de overdracht hiervan zoveel mogelijk te stimuleren". - 6 -

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 9