4e afd. 18 mei 1978 60 Verandering van het grondwaterpei1 en dus verandering in de afstroomsnel- heid, kan voor de op de landgoederen aanwezige randbeplanting zeer nega- tieve gevolgen hebben. De ecologisch waardevolle overgang van hoog naar laag met de daaraan gekoppelde grondwaterbeweging wordt door de Herenweg met aangrenzende bebouwing doorsneden. Bij de bermen van de Manpadsiaan ligt dit andet's: hier is een zeer rijke flora aanwezig, die met zorg dient te worden behandeld. Een inventarisatie heeft aangetoond dat er een relatief groot aantai zeldzame planten in voorkomt, zoals verschillende AlliumsoortenDaslook, Vogelmelk en de Winteracconiet. Aan de noordhoek Manpadsiaan/Herenweg kan een potentieei natuurwetenschap- pelijke waarde worden toegekend. In dit, nu wat verwaarloosd aandoende gebiedje, zijn aan de randen eveneens de bovengenoemde zeldzame planten aanwezig. De visuele openheid van het bollengebied v;ordt gedeeltelijk verstoord door kassen en hoge bedrijfsgebouwen. Aan de nu nog aanwezige open rela- tie tussen Herenv/eg en het landgoed Leiduin moet een grote landschappe- lijke waarde worden toegekend. C. Landbouw. Het bestemmingsplan ornvat bruto circa 21 ha goede bollengrond. Deze bol- lengrond is een van de laatste uitlopers van de vroegere bollenvelden welke zich uitstrekten van Sassenheim in de richting Haarlem. De opkornst en de uitbreiding van de bollencultuur vonden plaats in de laatste helft van de 19e eeuw en het begin van de 20e eeuw. Daarna is on- der invloed van de bevolkingsgroei - in het bijzonder in het westen des lands - steeds meer cultuurgrond in beslag genomen door woningbouw en al- les wat daarmee samenhangt. Evenals in de landbouw speelt in de bollencultuur de schaalvergroting een belangrijke rolDat wil zeggen, na de oorlog zijn de arbeidskosten hoog geworden. De arbeid is daarna tot het uiterste vervangen door kapitaal. Coor middel van mechanisatie en moderne gebouv;en wordt arbeid uitgespaard. De geiniddelde bedrijfsgrootte van 0,5 ha tot 2 ha in de bollenbedrijven was echter te gering om desondanks een voldoende inkomen te verzekeren. De zgn. sanering via bedrijfsvergroting biedt slechts aan zeer weiniaen voldoende perspectief gezien de schaarste van het artikel "bollengrond" Kan het niet via "breedteinvestering" dan zoekt men het in de "diepte". Tal van te kleine bollenbedrijven hebben rnet succes geprobeerd hun inko- men op peil te houden door het trekken van bolbloemen ôf door met zgn. jaarrondteelten als fresia's, amaryllis enz.te beginnen. Dit kon alleer via kassenbouw. Vandaar dat men in de bollengebieden in de laatste jaren de oppervlakte staand glas ziet tcenemen. Doordat de teelt zeer gespecia- liseerd is en de investeringen daarbij zeer hoog, zijn betrekkelijk kleine oppervlakten glas reeds voldoende voor een behoorlijk inkomen. Vooral de diepte-investering via de kassenbouw rnet teelten als fresia's en araaryllis en "bijgoed" in de volle grond als dahlia's vindt in dit ge- bied plaats. Inventarisatie in het gebied wijst uit dat er een zevental bollenbedrij- ven is gevestigd, waarvan er drie een onderdeel zijn van grotere bedrij- ven die ook elders bollengronden in exploitatie hebben. In de in het plan- gebied gesitueerde bedrijfsgebouwen vinden verwerking en verpakking van de aangevoerde producten plaats. Op de omringende gronden vinden zowel teelt op de koude grond plaats als teelt onder het glas. - 36 -

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 36