1 december 1978 109 De gemeentebegroting is in feite het huishoudboekje van de gemeente voor het komende kalenderjaar. Zij bevat.een opsonming van de inkom- sten en uitgaven der gemeente weike naar raming zullen worden ontvan- gen c.q. gedaan. De gemeentebegroting heeft verschillende functies waarvan wij noemen: - Het verschaffen van inzicht in de financiële toestand van de gemeen- te. - De uitgaaframingen geven de grenzen aan waarbinnen ons coliege be- voegd iu uitqaven te doen. - De grondslag voor de boekhouding en voor de gemeenterekening. - De financiële vertalir.g van het in het begrotingsjaar te voeren beleid. De begroting biedt tevens voor Oedeputeerde Staten de mogelijkheid om het aan dit college ongedragen preventieve toezicht uit te oefenen. De begroting is functioneel ingedeeld. Dit komt tot uitdrukking in de verschi11ende hoofdstukken van de begroting, die de gemeentelijke ta- ken of functies opsommen. Onderscheid is gemaakt tussen inkomsten en uitgaven, behorende .tot de gewone dienst en die, behorende tot de kapitaaldienst. Om te bepalen of een uitgaaf op de kaoitaaldienst thuishoort, worden een tweetal criteria gehanteerd. le. Het periodiciteitscriteriumüierbij wordt bezien of een uitgaaf periodiek voorkomt dan wel éénmalig is. Periodieke uitgaven worden op de gewone dienst geplaatst en één- malige uitgaven op de kapitaaldienst. 2e. Het criterium van de toekomstige nutsprestaties. Een uitgaaf kan een éënmalige nutsprestatie leveren, d.w.z. een nu't dat beperkt blijft tot één begrotingsperiode. Deze wordt ais een gev/one uitgaaf beschouwd. Werpt een uitgaaf over een aantal jaren zijn nut af, dan zien wij dit als een kapitaaluitgaafDe kosten komen dan gedurende een aantai jaren via de rente en afschrijving ten laste van de gewone dienst. In verband met de circulaire van Redeputeerde Staten van 7 augustus 1957, afd. 3a, nr. 287, worden in de primitieve begroting geen 2e afd. Algemeen.

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 2