2e afd. 30 mei 1979 51 wat men wil bereiken, het aangeven van de middelen waarmee en de wij- ze waarop, alsmede de mogelijkheden (wanneer), de gestelde doeleinden kunnen worden gerealiseerd met daaruit voortvloeiend het maken van keuzen. In de bestuurspraktijk wordt steeds weer duidelijk dat het nemen van een besluit împliceert dat de handelingsvrijheid van het qemeentebe- stuur în de toekomst wordt beperkt. Dit is een reden temeer om er voortdurend als bestuur voor te waken dat men als gevolg van voorgaande beslissingen niet gedwongen wordt în een bepaalde - niet wenselijk geachte - richting. Een ad hoc bestuur waarbij men niet kan beschikken over mogelijke al- ternatieven, met daaraan gekoppeld een inzicht in de gevolgen op langere termijn, bergt dan ook grote risico's in zich. Om deze risico's uit te sluiten wordt beleidsplanning als instrument gebruikt. Onder beleid wordt verstaan, de wijze van handelen die aangeeft hoe men bepaalde gewenste situaties (doelstellingen) wil en kan bereiken. bekozen îs voor een systeem van integrale beleidsplanning. Hierbij worden de gevolgen van een besiissing binnen een bepaalde sector (bijvoorbeeld verkeer of volkshuisvesting) afgewogen, zowel binnen deze sector als binnen de overige sectoren. De gewenste toestand die men wil bereiken wordt geformuleerd als doelstelling. Nadat de doelstellingen zijn bepaald zullen alterna- tieven ontwnkkeld moeten worden voor de aktiviteiten die gericht zijn op de realisering van de doelsteilingen. Voorts zal geïnventariseerd moeten worden wat de voor-en nadeien van de onderschenden alternatieven zijn. Daarna kunnen de alternatieven vergeleken worden en kan een keuze ge- maakt worden. Met de beschikbare middelen kan een gekozen alternatief uitgevoerd worden. Tenslotte zai bezien moeten worden of het beoogde effect (doelstelling) bereikt is en of in het licht van eventueel gewijzigde omstandigheden en/of pnonteiten die effecten nog steeds zo gewenst zijn, ten einde eventueel te kunnen bijsturen. De doelstel1ingen als uitgangspunt kiezen voor het te voeren beleid îs naar onze mening de beste mogelijkheid om een aantal alternatieven op tafel te krijgen, omdat men dan heeft aangegeven wat men wil be- reiken. In een situatie dat men vanuit projekten zou werken, terwijl men toch °ver alternatieven wil kunnen beschikken, zal men zich toch eerst af moeten vragen wat met het projekt beoogd wordt - dus de doelstelling analyseren - alvorens men over mogelijke alternatieven kan gaan denken. Doelstellingen Zoals uit het vorenstaande kan worden afgeleid, bedoelt een doelstel- nng een gewenste situatie op een bepaald gebied te omschrijven. Een doelstelling moet zodanig geformuleerd zijn dat: een situatie omschreven wordt; -- beleidsbepaling mogelijk is;

Raadsnotulen Heemstede | 1979 | | pagina 2