Hoofdstuk IVVoorvaarden voor het invoeren en slagen van werkoverleg. 1Wil van invoeren van werkoverleg spralce zijn, moet aan de volgende vooruaarden zijn voldaan: 1bereidheid tot deelneming aan het werlcoverleg. Zonder aktieve deelneming van de medewerkers kan het projekt niet slagen. Men moet wel vooraf beseffen, dat invoering van werkoverleg in eerste instantie minder gewenste gevolgen kan hebben, zoals een mogelijke vertraging in de besluitvorming en een extra belasting van de afdelingen. 2. er moeten één of meerdere personen worden aangewezen, die belast worden met de invoering en begeleiding van het werkoverleg. 3. het kader moet de bereidheid tonen tot het laten beïnvloeden door de besluit- vorming, voortkomende uit het werkoverleg. 4. training in sociale vaardigheid. De afdelingsleiders moeten vooraf worden getraind in vergadertechniek. Gevoel voor en inzicht in het funktioneren van de groep kan h.un worden bij- gebracht via uiteenzettingen over groepswerk en groepsprocessen (zie ook hoofdstuk V). 2. Als voorwaarden voor het funktioneren van werkoverleg kunnen de volgende worden genoemd: 1. een blijvende stimulering door de top. Het werkoverleg vereist een nieuwe raanier van leidinggeven van het kader. Wanneer het kader zich in deze niet gesteund weet door zijn leiders, vrordt het g°ed funktioneren als leider van het werkoverleg een onmogelijkheid. 2. begeleiding door één of meer deskundigen. Met name tijdens de invoeringsfase is een begeleiding gewenst om de gespreks- leiders en deelnemers aan het werkoverleg op weg te helpen bij deze nieuwe manier van samenwerken. 3. sociale vaardigheid" van de gespreksleiders. Bereidheid van de gespreksleider tot het laten beïnvloeden van de eigen besluitvorming en het doen betrekken van zijn medewerkers bij de gang van zaken op de afdeling, is niet voldoende. De gespreksleider moet ook in staat zijn het wederzijds overleg te stimuleren en blijvend op gang te houden. Daartoe zal hij gevoel voor en inzicht in het funktioneren van de groep moeten hebben, hetgeen door training in groepswerk, groepsprocessen, vergadertechniek e.d. bijgebracht kan worden. Ook het werkoverleg zelf, mits begeleid door een deskundige, kan voor de gespreksleider als training fungeren. 4. sociale vaardigheid" van de deelnemers. Gespreksleider en begeleider kunnen via het werkoverleg de eerste beginselen van

Raadsnotulen Heemstede | 1980 | | pagina 117