In dit stadium zal men aan de behoefte van beinvloeding tegemoet kunnen komen, door te reageren op suggesties en voorstellen, ook al zijn ze in de ogen van de naast hogere leiding niet zo belangrijk. In de fase van het meepraten zal de hoeveelheid ideeën en voorstellen waarschijn-* lijk toenemen. Hierop dient goed gereageerd te worden. In de laatste fase, die van het meebeslissen, zal voldoende beslissingsruimte aanwezig moeten zijn, maar ook moet duidelijk zijn over welke punten wel en niet beslist kan worden. Hiernaast zal in de loop van de tijd bij de deelnemers een groeiend gevoel van medeverantwoordelijkheid tot ontwikkeling moeten komen. 3. Hogelijkheid van cursussen voor gespreksleiders. Hieronder volgt. een suggestie over de wijze(n), waarop deze verzorgd zouden kunnen worden. 1. Enerzijds zijn er bij diverse instellingen en bureau's cursussen te volgen. Voorbeelden daarvan zijn: ODRP, UIVE, MOC, Berenschot, De Galîn en Voigt, Pointl-Volkert Partners en vele anderen. De kosten van deze cursussen bedragen globaal 300,— 500,— per persoon voor 2 4 cursusdagen. Bij deelname van 30 personen betekent dit een kostenaspect van f 9.000, 15.000, Bovendien betekent dit, dat 2 4 dagen geen leidinggevenden aanwezig zullen zijn. 2. Anderzijds bestaat de mogelijkheid bij diverse cursusinstellingen/-bureau's om speciaal voor de gemeente Heemstede één of meerdere cursussen te organiseren. Om te voorkomen dat al te veel vooruitgelopen wordt op zaken, is hiernaar nog geen onderzoek verricht. Wel is bekend, dat de lcosten ongeveer gelijk zullen zijn aan die van deelname aan "standaard"-cursussen. Voordeel van deze werkwijze is, dat de tijdsindeling van de cursus(sen) zelf in te delen is. Bij deelname van 30 personen zou het b.v. mogelijk zijn 2 parallelgroepen te vormen, die beide telkens 1 dag cursus hebben. Hierdoor is het mogelijk, dat voor dit doel niet meer dan de helft van de leidinggevenden afwezig zijn. Bovendien is de inhoud van de cursus op deze wijze beter af te stemmen op de situatie in de gemeente Heemstede. Uitgaande van bovenstaande informatie baveelt de stuurgroep het 2e alternatief aan, zo mogelijk aangevuld met enkele malen begeleiding van de voorzitters van werkoverlegvonnen in de praktijk. In een later stadium kan worden onderzocht wellc instituut dit verzorgt, met welke cursusinhoud en welke begeleiding direkt bij het xjerkoverleg en door wie. Deze punten zijn slechts op te zetten in samenwerking met de "opleiders" zelf.

Raadsnotulen Heemstede | 1980 | | pagina 120