117 HOOFDSTUK I BESCHRIJVING VAN DE BESTAANDE TOESTAND 1 - 75 - 4e afd. 29 oktober 1981 AIgemeen Het plangebied wordt globaal begrensd door de Lanckhorstlaan, de Heemsteedse Dreefhet Wipperplein, de Camplaan, de Drentelaan, de Zandvaart en Blekersvaart (zie fig. 1). Het gebied vormt het centrum van de gemeente Heemstede. De kern van het dorp Heemstede lag oorspronkelijk rondom het huidige Wilhelminaplein. Mede door de tram- lijn, heeft de Heemstederwech, de huidige Binnenweg, steeds meer aan belangrijkheid gewonnen. Het centrumgebeuren verplaatste zich geleidelijk naar de Binnenweg en de RaadhuisstraatDe oorspronkelijke, kleinschalige dorpsbebouwingvoornamelijk bewoond door arbeiders van de aan de B1ekersvaartweg gelegen blekerijen, maakte plaats voor grotere woningen en voor woonblokken. Woningen maakten op hun beurt geleidelijk plaats voor winkels en kantoren, waardoor men op de Binnenweg ook steeds meer plaats moest maken voor het verkeer. Over nagenoeg de geliele lengte van de Binnenweg en de Raadhuisstraat kan thans een functieverweving worden geconstateerdaan beide zijden van de straat bevindt zich een langgerekte aaneenschakeling van winkels dienstver1enende en ambachtelijke bedrijven en van woningen. Het wonen vindt over het algemeen plaats op de bovenverdieping(en) van bedrijfs— panden. De toeneming van het verkeer, met name van het doorgaand verkeer, heeft afbreuk gedaan aan het woonmilieu van het centrum en dat van de oraringende woongebiedenBepaalde woonstraten fungeren, ten koste van het woonmilieu als sluiproutes. Gedeelten van woonstraten die aan de Binnenweg en aan de Raadhuisstraat grenzen, worden als aanvullende parkeergelegenheid gebruikt. Indien geen verkeersregelende maatregelen worden getroffen zal verdere groei van het winkelareaal een verstrekkende invloed uitoefenen op de Binnenweg en haar thans gevarieerde funkties. Het behoud van zo mogelijk het versterken van deze funktie maakt een facetsgewijze beschouwing noodzakelijk Achtereenvolgens komen de facetten economische activiteiten, wonen, verkeer en sfeer op de Binnenweg en de Raadhuisstraat aan de orde, vervolgens worden de omringende woongebieden beschreven.

Raadsnotulen Heemstede | 1981 | | pagina 112