29 oktober 1981 117 4e afd. B. De woongebieden Het centrum van Heemstede is zoals het overzichtskaartje illustreert, gesitueerd tussen twee woongebieden (zie fig. I). Tussen de Binnenweg en de Blekersvaart ligt een woongebied dat vanuit bouwkundig oogpunt, homogeen van opbouw is. Het gebied telt ca. 370 woningen, voornamelijk in de vorm van rijen eengezinshuiz'en. Behoudens de aan de Esdoornkade, het zuidelijk deel van de Jan van den Berglaan, de Esdoornlaan, de Lijsterbeslaan en noordzijde van de Iepentaan, beschikken de woningen nauwelijks of niet over voortuinen. De woningen aan de Esdoornkade zijn relatief vrij groot. De woonblokken bestaan hier voornamelijk uit drie of vier woningen. Hier en daar komt het type twee-onder-één-kap voor, terwijl er ook enkele vrijstaande woningen zijn. Dit woongebied is een prototype van de vooroorlogse sociale bouw. Bouwkundig gezien verkeren de woningen in goede staat, met uitzondering van de woningen aan de KastanjelaanVerschil1ende bewoners hebben hier echter activiteiten ontwikkeld ter verbetering van het woonklimaat. Ten noorden van de Kastanjelaan bevindt zich een hofje met twaaif bejaardenwoningen Het woongebied telt nagenoeg geen speelvoorzieningen. Ook de groen- voorzieningen zijn beperkt tot beplanting op het Res Novaplein, het Hiekenplein, de oevers van de Zandvaart en de Blekersvaart en tot straatbeplanting op de trottoirs, Tussen het centrumgebied en de Heemsteedse Drnef bevindt zich een qua karaktér zeer uiteenlopend woongebied. Verschi1lende woningtypen zijn hier vertegenwoordigdzowel vooroorlogse sociale bouw (rondom het Haemstedeplein) als grote, op ruime kavels gesitueerde vi1labebouwing (aan de Heemsteedse üreef). Hoewel er geen sprake is van een homogene opbouw, kan toch aan het totale woongebied een eigen identiteit worden toegeschrevenDe ruime opzet van de verkavelingen en het groen dat in ruime mate aanwezig is zijn karakteristiek voor dit woongebied. Vooral de bebouwing langs de Heemsteedse Dreef is gezien de functie van de Dreef sterk karakter- bepalend. In het woongebied bevindt zich een aantal voorzieningenAan de Lanck- horstlaan staat de JacobaschoolTegenover het Julianaplein is de "Dreefschoolgesitueerd. Aan de Lieven de Keijlaan bevinden zich het gezondheidshuis en een kleuterschool Op de hoek van de I.ieven de Keijlaan en de Postlaan staat een gebouw van de Nederlandse Protes- tanten Bond. Het merendeel van de woonstraten is smal. Deze zijn in principe niet berekend op een al te hoge verkeersbelasting. De straten in het oostelijk woongebied worden, mede door de directe aansluiting op de Heemsteedse Dreef, veelvuldig gebruikt als sluip- en circulatieroute door winkelende automohiliscen en door bevoorradingswagens

Raadsnotulen Heemstede | 1981 | | pagina 120