115 Het is evident dat de aktiviteiten van deze verschillende soorten inza- melaars aan zekere beperkingen dienen te worden onderworpen. Gekozen is voor het systeem van een vergunningenstelsel Voor wat de opzet van het gehanteerde vergunningenstelsel betreft is aan- sluiting gezocht bij het vergunningenstelsel van de model-lozingsverorde- ning riolering (Groene reeks, VNG, nr. 42). Het zai duidelijk zijn dat, waar in artikel 21 gesproken wordt van "huishoudelijke afvalstoffen" en "grof huisvuil", daaronder ook bepaalde componenten van die stoffen kunnen worden begrepen. Daarmede bestaat dan ook de mogelijkheid om, in aanslui- ting aan het bepaaide in artikel 12, vergunninghouders te verplichten com- ponenten zoals glas, papier etc., afzonderiijk in te zameien. Sommige van dergelijke vergunninghouders zullen overigens slechts in één of meer van dergelijke componenten geïnteresseerd zijn. Teneinde voor de burger - voor wie het verbod van artikel 17 geldt - zoveel mogelijk duidelijkheid te scheppen is het tweede lid van artikel 21 opge- nomen. Daarin wordt bepaald dat een vergunninghouder steeds op verzoek zijn vergunning moet kunnen laten zien. Titel V. Het zich ontdoen van autowrakken en andere motorrijtuigen op meer dan twee wielen. In hoofdstuk 3 van de Afvalstoffenwet wordt een regeling gegeven voor de afgifte van autowrakken. Voor de gemeenten is met name artikel 20 van de wet van belang. Dit artikel draagt het gemeentebestuur op ervoor te zorgen dat er op ten minste één plaats binnen de gemeente gelegenheid wordt gege- ven tot het afgeven van autowrakken. Artikel 21 bepaalt dat er in elke provincie een plan moet komen inzake de verwijdering van autowrakken. Het laat zich aarizien dat de regeling van hoofdstuk 3 pas enige jaren na de inwerkingtreding van de wet zal worden ingevoerd, omdat eerst dan be- doelde provinciale plannen gereed zulien zijn. Desondanks is in deze Titel een regeling gegeven voor de afgifte van auto- wrakken. Vooralsriog zijn zov/el artikel 30 als artikel 31 derhalve uit te vaardigen in autononn'e. Zij zouden eventueel kunnen worden samengevoegd. Hier is echter gekozen voor twee aparte bepalingen, teneinde alvast de si- tuatie te bereiken die ontstaat als de regeling over autowrakken van de Afvalstoffenwet (hoofdstuk 3) in werking za"1 zijn getreden. Artikel 30 zal dan zijn uitgevaardigd in medebewind; artikel 31 in autonomie. Artikel 31 biedt de mogelijkheid om ook motorrijtuigen op meer dan twee wielen die geen autowrak zijn in de zin van de Afvalstoffenwet, maar in het maatschap- pelijk verkeer wel als zodanig worden beschouwd, op een door de gemeente aan te wijzen plaats aan te bieden. Het krachtens het tweede lid van artikel 30 af te geven ontvangstbewijs zal moeten voorzien in de eigendomsoverdracht van het betrokken autowrak en voorzover het gaat om een voertuig waarvoor nog een geldig kentekenbewijs aanwezig is, in de beëindiging van de regis- tratie. Aparte aandacht verdient nog de rnogel i jkheid om autowrakken die op de open- bare weg worden aangetroffen en die de vlotte afwikkeling van het verkeer belerrjneren, dan wel de verkeersveiligheid in gevaar brengen, te doen'weg- slepen. De wet van 30 juni 1976, houdende wijziging van de Wegenverkeers- wet (wegslepen van voertuigen), Stbi1976, nr. 412, biedt die mogelijk- heid. De burgemeester heeft docr deze wetswijziging de bevoegdheid gekre- gen deze wrakken, al dan niet met kentekenbewijsover te doen brengen naar -18- 4e afd. 29 oktober 1981

Raadsnotulen Heemstede | 1981 | | pagina 30