van mensen in de zin van voorwaarden scheppen voor het verhogen van produktiviteit. Een positieve groepsinteractie en een gunstig werkklimaat kunnen de arbeid aangenamer maken maar de min of meer eentonigheid van het werk blijft niet zeiden bestaan. Later wordt een zekere hiërarchie in menselijke behoeften onderkend (Maslov) - basisbehoeften - zekerheid - sociaal contact - erkenning - zeifontplooiing De eenmaal vervulde behoefte stimuleert of motiveert niet meer zo zeer en de eerstvolgende behoefte in de reeks dient zich aan. De mens blijkt een geestelijk wezen te zijn die naar zelfontplooiing streeft. In deze ontwikkelingstendens van het hedendaaqse revisionisme, maakt het beoordelen ook een ontwikkeling door. De thans bestaande beoordelingssystemen zijn veelai nog gebaseerd op het oud - structuur - en/of schoolse denken, getypeerd door het stre- ven naar uniforme toepassing, rechtszekerheid, cijfermatige objectivi- teit, inventariseren van harde feiten en het nauwelijks zoeken naar verklaringen laat staan het vinden van wegen tot verbetering of ont- plooiing In de nog veelal bestaande "machtsverhouding" - van beoordelaar versus beoordeelde - overkomt de mens dit alles; en al bestaat zelfs het recht van wederwoord, reageren heeft niet veel effect en men kan boven- dien als "lastig" worden ervaren. Eigen verantwoordelijkheid, vrijheid, creativiteit, openheid en weder- zijdse erkenning zullen onder andere de kenmerken zijn van de mens van morgen en hoe wordt hierop geréageerd?. In onze arbeidsorganisatie zal men naar wegen moeten zoeken om mensen, op alle niveau's, zich op hun plaats te laten ontwikkelen.

Raadsnotulen Heemstede | 1982 | | pagina 58