4e afd. 25 maart 1982 25 VASTSTELLING NIET-LANDGEBIEDEN (WET AGRARÏSCH GRONDVERKEER) Heemstede, 23 februari 1982. Aan de raad, Op 19 mei 1981 is de Wet agrarisch grondverkeer in het Staatsblad (nr.248) geplaatst. Deze wet beoogt door middel van een toetsing bij de vervreem- ding van land (landbouwgronden en natuurterreinen) een evenwichtige prijs- ontwikkeling van deze gronden te bevordereri door beperking van het aantai gegadigden. Daarnaast biedt de wet onder andere de mogeiijkheid tot het in- stellen van een voorkeursrecht ten behoeve van het bureau beheer landbouw- gronden. Ter bereiking van het beoogde doel van prijsbeneersing van land schrijft de wet voor dat overeenkomsten tot vervreemding van land de goed- keuring behoeven van de grondkamer. Zonder deze goedkeuring vindt geen cver schrijving van de overeenkomst in de openbare registers plaats hetgeen betf kent dat geen levering kan plaatsvinden. Overeenkomsten tot vervreemding van onroerend goed worden overgeschreven in de openbare registers indienui een verklaring van de notaris onder de akte blijkt dat voldaan is aan het bij of krachtens de wet bepaalde. Voor land betekent de verklaring van de notaris dat de overeenkomst tot vervreemding door de grondkamer is goedge- keurd. Zodanige goedkeuring door de grondkamer wordt verkregen indien vol- daan is aan de vereisten van de landbouwkundige toetsing. Vooryonroerend goed, niet zijnde land, houdt de verklaring van de notaris in dat: a. de grondkamer een niet - land verklaring heeft afgegeven (artikel 2 1id 2c)dan wel b. dat het onroerend goed gelegen is in een op grond van artikel 3 van de wet omschreven gebied. De wet agrarisch grondverkeer heeft invloed op de procedure van de juri- dische levering van onroerende goederen. Ter vermijding van het doorlopen van de procedure als bedoeld onder punt a, in geval de overeenkomst betrek king heeft op onroerende goederen, gelegen in gebieden, waarvan vaststaat dat zich daar geen of nagenoeg geen landbouwgronden dan wel natuurterrei- nen bevinden, voorziet artikel 3 van de wet in een regeling. Deze regelir.g heeft een tweeledig doelnamelijk de beperking van de afgifte van niet - land verklaringen door de grondkamer en in de tweede plaats het aan koper en verkoper van onroerend goed, dat geen land is, besparen van een extra

Raadsnotulen Heemstede | 1982 | | pagina 5