2e afd. 26 november 1982 12C 1. DE BELEIDSPLANNING. Gelet op het feit dat de raad een nieuwe periode is ingegaan lijkt het ons zinvol in het kort iets te zeggen over de beleidsplanning zoals die in Heemstede wordt gehanteerd. In de eerste plaats lijkt het goed hiertoe een aantal definities te geven alvorens in te gaan op de instrumenten die de raad ter beschik- king staan om het begrip beleidsplanning inhoud te geven. Onder planning wordt in dit verband verstaan een inventarisatie van wat men wil bereiken, het aangeven van de middelen waarmee en de wijze waarop, alsmede de mogelijkheden (wanneer), de gestelde doeleinden kunnen worden gerealiseerd met daaruit voortvloeiend het maken van keuzen. De bestuurspraktijk laat zien dat het nemen van besluiten imoliceert dat de handelingsvrijheid voor de toekomst beperkt wordt. Daarom moeten wij als bestuur er voor zorgen dat wij als gevolg van voorgaande be- slissi,ngen niet gedwongen worden in een bepaalde - niet wenselijk geachte - richting. Een wijze van besturen waarbij het inzicht in de gevolgen op langere termijn ontbreekt berg't dan ook grote risico's in zich. Om deze risico's zoveel mogelijk te vermijden doet de gemeente aan integrale meerja- renbeleidsplanning. Onder beleid wordt verstaan, de wijze van handelen die aangeeft hoe men bepaalde situaties (doelstellingen) wil en kan bereiken. Als de doelstellingen zijn bepaald zullen aktiviteiten ontplooid moeten wor- den voor de realisering van die doelstellingen. Daarna kunnen alter- natieven vergeleken worden en kan een keus gemaakt worden. Met be- schikbare middelen kan een gekozen alternatief uitgevoerd worden. In de beleidsnlanning is ingebed de heroverweging van het bestaande beleid. Het is immers wenselijk zich voortdurend te bezinnen op de wijze waarop het beleid gerealiseerd wordt. De gemeenten worden de laatste jaren geconfronteerd met het beschik- baar komen van minder inkomsten. De heroverweging wordt daardoor van een wenselijkheid tot een noodzakelijkheid en zal ten dele het karakter van een bezuinigingsoperatie kunnen krijgen. 1.1. Doelstellingen. Zoals uit het voorgaande kan worden afgeleid, bedoelt een doelstelling

Raadsnotulen Heemstede | 1982 | | pagina 12