De deelnemende gemeenten zouden delen uit dit pian kunnen overnemen en verwerken in het door hen op te stellen plan maatschappeliike dienstver- Iening. De tweede ontwikkeling heeft betrekking op de gezinszorg. De Stichting Gezinszorg Kennemerland-Zuid is werkzaam in de gemeenten Bennebroek, BloemendaalHeemstede en Zandvoort. De stichting heeft onlangs een "Werkgroep Decentralisatie" ingesteld teneinde zo goed mogelijk voorbe- reid aan het planningsproces deel te nemen. De stichting zal voorts in september 1982 een ontwerp-beleidsplan uit- brengen en om reakties daarop vragen. Uiteraard zal de gemeente Heemstede in dat kader en in het kader van de planning met de stichting in overleg treden. 2.4. Ontwikkelingen op lokaal niveau; beleid voor ouderen. De planning van het beleid voor ouderen heeft in onze gemeente tot dusver met de hoogste prioriteit gehad. Er is - mede vanwege de inwerkingtreding van de rijksbijdrageregeling terzake - voorrang gegeven aan de planning van het sociaal-culturele werk. Hiertegen bestond geen bezwaar, omdat aan een niet onbelangrijk deel van het werk voor ouderen aandacht werd geschonken bij de planning van het sociaal-culturele werk. Met de inwerkingtreding van de rijksbijdrageregeling maatschappelijke dienstverlening (waarin opgaat de tijdelijke rijksbijdrageregeling ge- coordineerd bejaardenwerk) wordt een extra dimensie aan het voeren van een beleid voor ouderen toegevoegd. Wij achten thans de tijd gekomen voor de ontwikkeling van een inteqraal beleid voor ouderen. Het beleid voor ouderen behoort gericht te zijn op de zo volledig moge- lijke integratie van de oudere in het maatschappeiijk leven met in het verlengde daarvan (tweede beleidslijn) de voorzieningen, dienstverlening verzorging en verpleging, voorzover daar binnen het normale maatschappe- lijke leven behoefte aan bestaat en/of gewenst is. Met een dergelijk be- leid hebben vraagstukken m.b.t. inkomensopbouw, geleidelijke pensione- ring, huisvesting, verzorging, gecoö'rdineerd bejaardenwerkgezinsver- zorging en gezondheidszorg te maken. Deels valt dit beleidsveld buiten de competentie van de gemeenten. Een belangrijk deel behoort echter tot de gemeentelijke bemoeienis. De samenhang tussen de beleidsonderdelen zoalsb.v. huisvesting en verzorging is daarbij groot. Deze samenhang is juist bij het beleid voor ouderen van wezenlijke betekenis. In verband daarmede lijkt een aparte benadering van het beleid voor ou- deren als facetbeleid gewenst. Tevens kan een aparte benadering worden voorgestaan vanwege het relatieve hoge aandeel van de ouderen in de Heemsteedse bevolkingHeemstede verkeert in de gelukkige omstandigheid, dat door het partikuiier initiatief reeds enkele stappen zijn gezet. Zoals eerder genoemd heeft de BAVO-stichting een nota laten uitbrengen, waarin aanbevelingen worden gedaan m.b.t. de woningbouw en dienstverle- ning voor ouderen. Voorts heeft onlangs de oprichting de COSBO plaatsge- vonden. De COSBO heeft laten weten behulpzaam te willen zijn bij het in- ventariseren van gegevens, benodigd voor de beleidsvoorbereidirig. Wij zijn van mening dat dankbaar van de nota van de BAVO-stichting en het aanbod van het COSBO gebruik kan worden gemaakt. 2.5. Uitgaven t.b.v. maatschappelijke dienstverlening In 1979 werden voor de belangrijkste onderdelen van maatschappelijke 1Q

Raadsnotulen Heemstede | 1982 | | pagina 144